Na sestanku deležnikov projekta LIFE Stržen so udeleženci pregledali opravljene pretekle projektne obveznosti in se dotaknili nadaljnjih nalog v zadnjem letu projekta, ki se izteče z avgustom 2022. Projektni svet zaradi epidemioloških razmer v letih 2020 in maja 2021, ni bil sklican, zato so bile v predstavitvi podrobneje predstavljene tudi aktivnosti teh dveh manjkajočih let.
Med drugim so se pogovarjali o raziskovanju bobnarice in kar trikrat neuspeli nalogi ujeti primerek bobnarice in ga za namene prvega spremljanja gibanja te čaplje na območju Cerkniškega jezera opremiti z GPS napravo. Je pa bila ob renaturaciji Stržena vzpostavljena mirna cona za to ptico, ki v Sloveniji gnezdi samo na presihajočem jezeru v Cerknici.
Seveda so večino srečanja namenili uspešno izvedeni renaturaciji okljukov Stržena. Glavni vodotok Cerkniškega jezera ima v Ključih in na Belem bregu spet svojo izvirno podobo z več okljuki (meandri), kakršno mu je ustvarila narava pred človekovim posegom, ko je Stržen postal krajši za skoraj 4 km. Lokalni prebivalci so v želji, da bi lahko nasitili še več lačnih ust namesto vode želeli dobiti več obdelovalne površine. Vendar pa se to močvirsko območje ni izkazalo kot primerno za kmetovanje. Z izravnavo so bila tudi razpolovljena nekatera zasebna zemljišča, kar je lastnikom otežilo dostope in so jih zdaj spet dobili. Vsa naša strokovna predvidevanja so se izkazala za točna, navkljub vsem dvomljivcem. Že deset dni potem, ko so gradbeni stroji zaključili z deli in se odpeljali, je območje delovišča začelo spet zeleneti. Povsod odganja novo trsje in drugo jezersko rastlinje. V novih okljukih Stržena že plavajo množice ribjih mladic, v bregovih so si domove ustvarili raki, kar kaže na povečano samočistilnost vode.
Predstavili smo tudi preusmerjanja obiskovalcev (akcija C7) in udeležence seznanila s tem, da:
- na jezeru poteka aktivna komunikacija z obiskovalci ter redno spremljanje stanja,
- je bilo izvedenih več skupnih akcij s Policijo in Medobčinskim redarstvom,
- so bila izvedena vsa usposabljanja turističnih vodnikov,
- se je v letih 2019, 2020 in 2021 skupaj izvedlo 109 aktivnosti (tematski vikendi).
Novost je, da bomo v okviru projekta namesto sprva načrtovanih pontonov (ki pa jih zaradi specifične geomorfologije jezera in spremembe zakonodaje ne bomo mogli postaviti) uredili izvirne in praktične vstopne točke na jezeru pred požiralnikom Rešetom.
Sledil je še kratek pregled akcij ozaveščanja – akcij sklopa E. Rezultati akcije E1 so sledeči:
- Spletno stran si je ogledalo 34.632 uporabnikov in ima 272.966 ogledov;
- Aplikacija za pametne telefone čaka na odobritev Googla;
- Do sedaj je bilo na temo projekta objavljenih:
- 48 tiskanih člankov v Slivniških pogledih,
- 15 tiskanih člankov v Notranjsko-primorskih novicah in 35 člankov na spletu,
- 118 javljanj na Radiu 94 in
- 46 javljanj na nacionalnih medijih ter 1 javljanje na TV Orion.
- Blog ima v povprečju 1.456 ogledov na mesec (skupno 68.921 ogledov).
Udeleženci so si ogledali četrti predstavitveni film o renaturaciji, v katerem nastopa Jurij Kunaver, sin Pavla Kunavra, ki je bil velik borec za varstvo in ohranjanje presihajočega Cerkniškega jezera. Film je izšel septembra 2021. Irena Likar je podala še pojasnilo, da je prvi film izšel januarja 2019, drugi decembra 2019 in tretji novembra 2020.