Projekt “Izboljšanje stanja območij Natura 2000 na presihajočem Cerkniškem jezeru z renaturacijo struge Stržena” je zasnovan z namenom obnoviti staro strugo Stržena na njeno nekdanje stanje, s čimer se bo podaljšal zadrževalni čas vode na Cerkniškem jezeru. Uredili bomo tudi mirno cono za bobnarico in na jezero umestili usmerjevalno zeleno infrastrukturo za obiskovalce. Naš namen je varovati naravo Cerkniškega jezera, obenem pa spodbujati razvoj trajnostno naravnanega turizma ter izobraževati turistične ponudnike o načinih vodenja, ki bo varen za naravo in ne bo moteč za lokalno prebivalstvo.
Sklop akcij A: Pripravljalne akcije, priprava upravljavskih in akcijskih načrtov
A1 - Ugotavljanje habitatne rabe prednostne kvalifikacijske vrste bobnarica kot osnova za pripravo načrta vzpostavitve mirne cone - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Osnovni cilj akcije A1 je bil ujeti bobnarico za telemetrijo in izvesti popis habitata, da bi spremljali ekološke parametre v habitatu, ki ga bobnarica najraje uporablja. Ti podatki so bili ključni za pripravo načrta upravljanja in smernic (A2), potrebnih za vzpostavitev območja miru (C5).
Leto 2017:
V letu 2017 smo v okviru akcije E2 izvedli obisk parka Biebrza na Poljskem in Engure v Latviji, kjer so izvajali renaturacijo mokrišč za bobnarico ali pa v okviru širše obnove mokrišč. Tam smo pridobili ključne informacije o bobnarici, njenem habitatu ter načinih ulova. Obiskali smo tudi Dr. Marcina Polaka na Univerzi v Lublinu, ki nam je tekom projekta večkrat priskočil na pomoč tudi na terenu, ko smo pričeli s poskusi ulova in iskanja gnezda. Dr. Marcin Polak ima namreč ekstenzivne izkušnje z lovom bobnarice in nam je pokazal različne tehnike ulova in različno opremo za ulov bobnarice.
Leto 2018:
V letu 2018 smo opravili obsežna iskanja gnezda na petih različnih lokacijah in dva poskusa lova samca (oboje akcija A.1), poleg tega pa še pet triangulacij bobnarice Botaurus stellaris (akcija D.1). Dr. Marcin Polak je NRP obiskal dvakrat, aprila in junija 2018, ter nudil dragocene nasvete in pomoč pri terenskem delu.
Prvega pojočega samca smo zabeležili 24.4.2018, kar je približno mesec dni kasneje kot običajno. Vzrok za to je bila visoka voda, ki je do sredine aprila povsem prekrivala jezero in s tem tudi gnezditveni habitat bobnarice. Ob koncu gnezditvene sezone sta na jezeru bobnala vsaj dva različna samca. Gnezda nismo našli in po razpravi z dr. Marcinom Polakom s Poljske, ki nam je svetoval in pomagal pri terenskem delu, ocenjujemo, da vrsta v letu 2018 na Cerkniškem jezeru ni gnezdila. Gnezditveni habitat bobnarice na Cerkniškem jezeru je nestanoviten: v začetku gnezditvene sezone je bil poplavljen, nato pa se je prehitro izsušil.
Leto 2019:
Ker v letu 2018 nismo uspeli ujeti bobnarice, smo ponovno poskusili v letu 2019. Prvega pojočega samca smo na Cerkniškem jezeru slišali 31. 3. 2019, kar je skoraj mesec dni prej kot v letu 2018. Konec aprila in nato ponovno 20. 6. 2019 sta na jezeru bobnala dva različna samca (Ključi, Beli breg), sicer pa je bil v gnezditvenem obdobju vedno slišan le en. V letu 2019 smo opravili iskanje gnezda na dveh lokacijah, in sicer na Leviščih in Belem bregu – na območju bobnanja samcev. Gnezda smo iskali konec aprila in v prvi dekadi maja; pomagali smo si tudi z dronom. Ocenjujemo, da so vsa morebitna gnezda propadla zaradi obilnih padavin in posledično zvišanja vodne gladine v maju za več kot 1,5 m, kar nam je povsem onemogočilo iskanje gnezda in lov odraslega osebka. Visoka voda je vztrajala še v prvi dekadi junija, zaradi česar je bila verjetnost, da si bo samica naredila nadomestno leglo, zelo majhna.
Zaradi previsokega vodostaja nam torej tudi v letu 2019 bobnarice ni uspelo ujeti. Ob poznavanju nepredvidljivega značaja Cerkniškega jezera, smo že v projektnem predlogu predvideli alternativno rešitev, v kolikor bobnarice ne uspemo ujeti. Poročilo, ki je rezultat te akcije, je bilo tako pripravljeno na podlagi podatkov, pridobljenih iz obstoječe strokovne literature ter izvedenih triangulacij.
Kljub temu, da je akcija s pripravljenim poročilom zaključena, bomo v letu 2020 še zadnjič poskusili ptico ujeti.
Leto 2020:
V letu 2020 smo opravili dva poskusa lova samca bobnarice, in sicer 24. 5. ter 1. 6. 2020. Prvega pojočega samca bobnarice smo na Cerkniškem jezeru v letu 2020 zabeležili šele 17. 5., kar je mesec in pol kasneje kot v 2019 (najverjetnejši razlog za to je suša v prvih štirih mesecih leta 2020). Še takrat pa je bobnal zelo potiho in z velikimi razmaki (10 minut in več). V letu 2020 je na jezeru najverjetneje bobnal le en samec. Gnezd v letu 2020 nismo iskali zaradi slabih izkušenj iz 2018 in 2019, ampak smo se osredotočili na lov samca, ki pa je bil neuspešen. Ocenjujemo, da so vsa morebitna gnezda propadla zaradi obilnih padavin in posledično zvišanja vodne gladine v začetku junija za več kot 2 m. Visoka voda je vztrajala še do konca junija.
Gnezdilno sezono za bobnarico so v letu 2020 zaznamovale ekstremne vodne razmere. Aprila in prvo polovico maja je vladala suša, po 5. 6. 2020 pa je voda narasla za skoraj dva metra in pol, merjeno na merilni postaji Dolenje jezero oziroma skoraj dva metra, merjeno na merilni postaji Gorenje jezero. Oboje je imelo najverjetneje uničujoč vpliv na poskuse gnezditve bobnarice, prav tako pa v tem obdobju tudi uničujoč vpliv na ostale gnezdilke jezera – zaradi naglega dviga vode so propadla gnezda v trstičju, povečala pa se je tudi celotna površina jezera, zaradi česar so v tem obdobju propadla gnezda travniških vrst.
Na podlagi zbranih podatkov lahko sklepamo, da je nestanovitni nivo vode (suša na začetku gnezditve, visoka voda v juniju) vsaj do konca junija onemogočal uspešno gnezditev bobnarice na Cerkniškem jezeru v letu 2020. Bobnarica se je zadrževala v glavnem čez celo sezono na območju Levišč. Zabeležili smo verjetno prisotnost ene samice in ugotovili, da se je na jezeru med gnezditveno sezono najverjetneje zadrževal le en samec.
Ker bobnarice zaradi nepredvidljivega značaja Cerkniškega jezera v okviru akcija A.1 nismo uspeli ujeti, je bila akcija izvedena z alternativnim pristopom, ki smo ga predvideli že v projektnem predlogu. Strokovno poročilo o poskusih ulova bobnarice od leta 2018 do 2020 je bilo pripravljeno na podlagi podatkov iz znanstvene literature in rezultatov triangulacij bobnarice, ki so bile istočasno izvedene v akciji D1.
Kljub veliki želji, da bi pridobili natančne podatke o gibanju bobnarice, smo se glede na njeno redkost in ogroženost odločili, da s poskusi ulova ne nadaljujemo, kar je odobrila tudi Evropska komisija.
Rezultati:
A2 - Načrt vzpostavitve in smernice za upravljanje mirne cone za bobnarico - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je na podlagi podatkov o življenjskem prostoru bobnarice, pridobljenih v okviru akcije A.1, izdelalo podroben načrt za vzpostavitev mirne cone za bobnarico ter pripravilo smernice za trajno upravljanje s tem območjem. Pri tem smo si pomagali tudi z izkušnjami dveh drugih LIFE projektov, ki sta bila osredotočena na varovanje bobnarice.
Leto 2017:
Za pomoč pri pripravljanju načrta za vzpostavitev mirne cone za bobnarico smo septembra 2017 obiskali dva LIFE projekta (akcija E.2), ki sta se prav tako ukvarjala z bobnarico oziroma z njenim habitatom. Predstavili so nam primere dobre prakse upravljanja in obnavljanja mokrišč, ki predstavljajo bobnaričin habitat. Prav tako smo obiskali Dr. Marcina Polaka z univerze v Lublinu, ki nas je seznanil z različnimi tehnikami ulova ptice.
Leto 2018:
DOPPS je v letu 2018 pričel pripravljati osnutek načrta vzpostavitve in ureditve mirne cone za bobnarico. Podrobno so preučili domačo in tujo strokovno literaturo ter študije že izvedenih vzpostavitev ustreznih habitatov za bobnarico in bili v komunikaciji s strokovnjaki, ki se ukvarjajo s preučevanjem bobnarice.
Leto 2019:
V letu 2019 je Notranjski regijski park izvedel vse delavnice in načrtovana srečanja s ključnimi deležniki. Sestali smo se s cerkniškimi ribiči, starešinami lokalnih lovskih družin, predstavniki turističnih ponudnikov, predsedniki lokalnih agrarnih skupnosti in njihovimi člani.
Aprila 2019 smo si z vsemi projektnimi partnerji ogledali teren za predvideno mirno cono ter dorekli podrobnosti glede ureditve območja. Na terenu smo poiskali rešitev ureditve mirne cone, ki je ugodna tako za ptice kot tudi za ribe.
Leto 2020 – 2022:
Leta 2020 je NRP na podlagi podatkov iz akcij A1 in D1 med projektom razširil območje mirne cone s prvotnih 100 hektarjev na 219 hektarjev (C5). Triangulacije bobnarice so pokazale širše območje habitata, kot smo domnevali prej, zaradi česar smo v mirno cono vključili tudi manjši vodotok Tresenec.
Poleg tega je NRP med obnovo vodotoka leta 2021 (C3) razširil depresijo v obliki solze ob sotočju Malega Ključa, tako da je zajela celoten mali meander. Ta razširitev bistveno izboljša gnezditveni in prehranjevalni habitat za bobnarico, saj se je povečal z 0,05 na 2,7 hektarja. Posledično je DOPPS julija 2021 posodobil načrt mirne cone, da bi upošteval povečano velikost mirne cone in razširjeno depresijo. Ker so načrt mirne cone in smernice ključni živi dokumenti za upravljanje območja, jih namerava NRP redno posodabljati tudi v prihodnje.
Žal nam v prvih letih trajanja projekta ni uspelo uloviti bobnarice (akcija A.1), zato je bil načrt za mirno cono pripravljen na podlagi strokovne literature o bobnarici, nasvetov projektne ekipe LIFE Coastlake in Dr. Marcina Polaka ter na podlagi naših lastnih ugotovitev in opažanj, ki smo jih zbrali v letih 2018 in 2019 med iskanjem gnezda in pri triangulaciji bobnajočih samcev.
Rezultati:
A3 - Izdelava projektov za preusmerjanje obiskovalcev od območja mirne cone za bobnarico - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
V okviru te akcije smo pripravili arhitekturne načrte za infrastrukturo, in sicer za ornitološko opazovalnico, vstopno izstopno mesto za čolnarjenje ter za umestitev 10 usmerjevalno-interpretacijskih točk, ki vodijo do ornitološke opazovalnice s pogledom na osrednje območje Cerkniškega jezera in na obnovljeno strugo Stržena. Ob infrastrukturi so postavljene tudi table, na katerih je predstavljen projekt, pomen tega območja, pomembnejše živalske in rastlinske vrste, pa tudi problematika neprimernega ravnanja v naravi, pravila čolnarjenja itd.
Upoštevajoč vse pogoje, ki smo jih prejeli s strani pristojnih organov in zakonodajnih predpisov, izvedba prvotno zasnovanega pontona v obliki polmeseca ni bila možna. Po preoblikovanju pontona skladno z zahtevami se je izkazalo, da ta na tej lokaciji ni več funkcionalen. Lokacijo pontona smo prestavili približno 40 metrov nižje. Zaradi spremenjene lokacije smo morali postopek izrisa in pridobivanja dovoljenj pričeti znova. V izogib težavam pri umestitvi pontona, smo predhodno izdelali geološko študijo tal in naročili geodetski posnetek. Geološka študija tal in geodetski posnetek sta bila izdelana v avgustu 2019, ko je bilo jezero suho.
Na podlagi rezultatov geološke študije in zakonodajnih omejitev je vstopno-izstopno mesto urejeno samo z usmerjanjem obiskovalcem do ustrezne lokacije, samega pontona pa zaradi neustreznih alternativnih rešitev na to lokacijo ne bomo umeščali. Predlog podpira tudi Evropska komisija.
Namesto prvotno predvidenega pontona smo v bližini lokacije za vstop s plovili umestili informacijsko vstopno točko.
Rezultati:
A4 - Izdelava celostne grafične podobe, procesnega in komunikacijskega načrta projekta - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
V okviru te akcije smo razvili celostno grafično podobo projekta, izdelali procesni načrt (vezan na izvajanje vodenja projekta) in komunikacijski načrt projekta, ki temelji na ozaveščevalnih aktivnostih projekta.
Rezultati:
- Logotip projekta LIFE Stržen:
Sklop akcij B: Odkup zemljišč
B1 - Odkup zemljišč za izvedbo obnove vodotoka Stržen - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Skladno s projektnim predlogom smo leta 2017 odkupili dve zemljišči. Odkupljeni zemljišči sta ključni za izvedbo renaturacije Stržena na območju Ključi in predstavljata primeren življenjski prostor za ptico bobnarico.
Rezultati:
B2 - Odkup zemljišča za postavitev ornitološke opazovalnice - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Skladno s projektnim predlogom smo leta 2017 odkupili zemljišče z razgledom na projektno območje, na katerem je bila postavljena ornitološka opazovalnica.
V sklopu te akcije smo z odobritvijo Evropske komisije decembra 2020 dokupili dodatno parcelo zaradi ureditve dostopa do opazovalnice.
Vsa odkupljena zemljišča so namenjena trajnemu ohranjanju narave.
Rezultati:
Sklop akcij C: Varstvene akcije
C1 - Pripravljalna dela obnove vodotoka Stržen - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Ključna aktivnost projekta je bil gradbeni poseg obnove spodnjega odseka vodotoka Stržen, pod izlivom Lipsenjščice, kjer se je ponovno aktiviralo dvojni meander. Prej zasut dvojni meander širine od 15 do 20 metrov, meri v dolžino 2,1 kilometer, medtem ko je bil umetno izravnan odsek struge dolg 0,6 kilometra in širok od 12 do 15 metrov. Med pripravljalnimi deli smo pripravili in organizirali gradbišče, zakoličili traso obnove, počistili odmrlo drevje itd.
Leto 2017:
Leto 2017 je bilo zelo sušno, zato smo s pripravljalnimi akcijami pričeli že septembra 2017. Izkopali smo odtočni kanal, da bi naslednje leto voda odtekla hitreje in bi lahko prej pričeli z gradbenimi deli.
Leto 2018:
V letu 2018 s pripravljalnimi deli žal nismo mogli nadaljevati, ker je iz projekta izstopil projektni partner Hidrotehnik, ki je bil odgovoren za izvedbo del. Nadaljevanje akcije se je prestavilo na leto 2019, gradbena dela pa bo opravil zunanji izvajalec, izbran prek javnega naročila.
Konec leta 2018 je bil izdelan geodetski posnetek struge Stržena v Ključih in oddano naročilo za pripravo projekta za razpis (PZR) in projekta za izvedbo (PZI), ki sta nujno potrebna za izvedbo javnega naročila.
Leto 2019:
Takoj po odobritvi spremembe projekta in strinjanju Evropske komisije, da lahko dela namesto Hidrotehnika izvede zunanji izvajalec, je Notranjski park pričel s pripravo dokumentacije in postopkom javnega naročila. V juliju 2019 je Notranjski park podpisal pogodbo z izbranim izvajalcem gradbenih del, podjetjem Nivo Eko d.o.o. Poleg tega je NRP zaposlil gradbenega nadzornika in nadzornika projekta, kot zahteva slovenska zakonodaja.
Po podpisu pogodbe so potekala številna usklajevanja ter uvedba v gradbeno delo. Izvajalec je pripravil tehnološki elaborat in izdelal varnostni načrt. Konec meseca julija 2019 so označili gradbišče, postavili gradbiščni kontejner, sanitarije, obvestilne in opozorilne table ter zakoličili traso struge.
Mesec avgust 2019 je bil nadpovprečno deževen. Teren je bil tako namočen, da je kazalo na to, da bo treba dela ob strugi prestaviti na naslednje leto. V tem deževnem obdobju se je ekipa za gradbena dela s tehnologijo izvedbe prilagajala razmočenemu terenu in počasi utrjevala dostopno pot do območja renaturacije. Delo so močno oteževale z vodo zaliti odseki poti. Kljub neugodnim razmeram so bile dostopne poti do obeh bregov struge v celoti urejene do sredine septembra. V okviru pripravljalnih del se je pokosilo in očistilo tudi bregove struge.
Leto 2020:
V letu 2020 vodostaj jezera ni dovolj upadel, da bi lahko pričeli z zemeljskimi deli, zato nismo nadaljevali z akcijo C.1.
Leto 2021:
V letu 2021 smo opravili vsa potrebna pripravljalna dela pred pričetkom zemeljskih del.
V ponedeljek, 19. julija 2021, je izbrani izvajalec, podjetje Nivo Eko, na Cerkniško jezero pripeljal stroje in postavil začasni gradbiščni kontejner. Zaradi rahlo razmočenega terena so večji stroji na začetku še malo počakali na obrobju, k strugi pa so se delavci pripeljali samo z manjšimi vozili. Kjer je bilo potrebno, so popravili cesto in tako vse pripravili za začetek zemeljskih del.
C2 - Odlov rib in rakov iz odseka vodotoka Stržen - območja gradbenih del - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Iz območja obnove oziroma odseka vodotoka Stržen, kjer so se izvajala gradbena dela, je Zavod za ribištvo Slovenije s pomočjo Ribiške družine Cerknica v največji možni meri odlovil ribe in rake in jih prestavili gorvodno, v ohranjeno strugo. S tem smo preprečili njihov pogin zaradi predvidenih gradbenih del.
Leto 2019:
Za izvedbo te akcije je zadolžen ZZRS. Ker gre za obsežno aktivnost, bo ZZRS za hiter in učinkovit odlov rib in rakov iz tega območja poleg pomoči sodelujočih partnerjev potreboval tudi pomoč ustrezno kvalificiranega in opremljenega zunanjega kadra. V začetku leta 2019 je NRP izvedel postopek evidenčnega naročila in za to storitev izbral Ribiško družino Cerknica.
ZZRS je pripravil načrt za odlov rib in rakov. Načrt je bil predstavljen in usklajen s predstavniki RD Cerknica. Na usklajevalnem sestanku smo se dogovorili o samem poteku del, o zahtevani opremi in razdelili naloge vpletenih v odlov.
Izkop meandra, ki je bil izveden v letu 2019, se je izvajal brez direktnega stika z obstoječo strugo. Šele, ko je bil prvotni dvojni okljuk v celoti izkopan in zaradi deževja že deloma napolnjen, se je odstranilo zagatne čepe in obnovljen meander povezalo z obstoječo strugo. Izvajanje del tako na vodne organizme ni imelo vpliva, saj je voda prisotna tako v kanalu kot tudi v preusmerjeni strugi.
Odlov rib in rakov bo zato izveden v letu 2020, pred zasipavanjem kanala. Gre za boljšo rešitev, ki se je porodila med samim izvajanjem posega, saj se bo rake, ki so zelo teritorialni, prestavljalo na še nenaseljene lokacije.
Leto 2020:
V letu 2020 vodostaj jezera ni dovolj upadel, da bi lahko pričeli z zemeljskimi deli, zato nismo nadaljevali z akcijo C.2.
Leto 2021:
V sredini julija 2021 smo pričeli z izlavljanjem rakov iz zgornjega dela kanala. En teden smo vsako jutro rake pobirali iz vrš in vab. Ujete rake je ZZRS s pomočjo RD Cerknica znosil v novo izkopana meandra. Ob tem smo jih seveda prešteli, jih zmerili ter jim določili spol.
Ko je bil izlov rakov končan, smo bili pripravljeni na skupno akcijo reševanja rib, ki jo je bilo potrebno izvesti tik preden se kanal dokončno zasuje. Določili smo datum 25. julij. Sodelovala je tudi RD Cerknica ter projektna ekipa, proces pa je vodil ZZRS. Že ponoči smo vklopili vodno črpalko, da je bila voda v kanalu tako nizka, da se je dalo ribe izlavljati peš s saki in mrežami. Zjutraj se je začel sam izlov. Prebrodili smo 300 metrov kanala in iz njega pobrali ogromno ribjega življa, ki smo ga potem prestavili v novo strugo.
Po izvedenem izlovu iz zgornjega dela kanala, smo postopek ponovili na spodnjem, 200m dolgem delu kanala. Približno 5 dni smo pobirali rake, jih prešteli in popisali ter prestavili v novo strugo, nato smo 30. julija izlovili še ribe, po istem postopku kot v zgornjem delu kanala.
Rib je bilo precej, žal pa je bilo med njimi precej invazivk, predvsem rdečeperk in krapov.
Rezultati:
C3 - Obnova vodotoka Stržen - zemeljska dela - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Po dokončanih pripravljalnih delih in odlovu rib se je lahko na vodotoku Stržen pričelo z zemeljskimi deli. Poseg je bil izjemno zahteven. Zaradi izkopa velikih količin materiala, zahtevnosti terena, občutljivega ekosistema ter možni izvedbi le v sušnih obdobij jezera, je bila za učinkovit poseg v strugo potrebna odlična organizacija del. V okviru zemeljskih del smo izkopali zemljo iz zasutih nekdanjih meandrov, preusmerili vodo v novo nastalo strugo in zasuli regulirano strugo.
Leto 2019:
Kljub za avgust izjemno deževnemu vremenu in posledično oteženemu izvajanju pripravljalnih del (akcija C.1) nam je z izjemno koordinacijo, specialno mehanizacijo in s premišljenim pristopom v letu 2019 uspelo izkopati celotni nekdanji dvojni okljuk v Ključih, v dolžini 2,1 km.
Ko je bila prvotna struga izkopana, so jo do povezave z obstoječo strugo, torej kanalom, ločevali zgolj še zagatni čepi, ki so bili hkrati tudi dostopi do zemljišč znotraj obeh okljukov. Teh zato ni bilo moč odstraniti takoj, temveč šele, ko se je čez trenutno strugo – kanal uredil prehod. Čez kanal so predvidene štiri utrditve brežine in sicer na lokacijah, kjer se križata stara in nova struga.
V letu 2019 smo uredili najvišje gor vodno ležeči prehod. Za tem smo odstranili zgornji čep struge ter jo s tem preusmerili v okljuk. Voda v kanalu ostaja, vendar se ta napaja iz spodnje strani.
Tak način izvedbe je bil bistveno ugodnejši in praktično brez negativnega vpliva na živalske vodne organizme. Drugačen način izvedbe obnove vodotoka, predvsem zaradi vzpostavitve prehoda čez kanal, je hkrati poenostavil postopek odlova rib in rakov, ki bo izveden v letu 2020.
V času izkopa struge se je del materiala, ki je bil odlagan na rob struge prepeljal do kanala in je tako pripravljen za drugo leto, ko se bo po odlovu rib in rakov (akcija C.2), kanal zasulo.
Urediti je treba še tri prehode, v času odlova rib in rakov iz kanala, se bo k kanalu prepeljalo ostalo trenutno ob strugo odloženo zemljino in zasulo kanal.
GALERIJA zemeljskih del:
Leto 2020:
V letu 2020 vodostaj jezera ni dovolj upadel, da bi lahko pričeli z zemeljskimi deli.
Leto 2021:
Konec julija 2021 smo pričeli s prepeljavanjem zemljine od obnovljenih meandrov, izkopanih v letu 2019, do ravnega kanala. Delavci so vozili čisto ob strugi, da so čimbolj omejili poseg v naravo. S pomočjo bagrov in demperjev ter traktorja s prikolico so prepeljali dve leti nazaj izkopano zemljino, katero je že popolnoma obraslo trstičje.
Po uspešnem izlovu rib iz zgornjega dela kanala so se delavci lotili zasuvanja kanala. Začeli so na zgornjem koncu in ves čas sproti ven še črpali vodo, da je je v zemlji ostalo čim manj. Nasuto zemljo so s težkimi stroji tudi dodobra pretresli in potlačili. Po izlovu rib iz spodnjega dela kanala, so isti postopek ponovili še tu. Delo je potekalo hitro zaradi zelo ugodnega vremena. Samo v nekaj dneh smo dokončali vse potrebno – zasuli kanal, potlačili zemljo in do konca uredili vse nove dostope do parcel znotraj obnovljenih meandrov.
V prihodnjih letih lahko pričakujemo hitro zaraščanje z novim rastjem in takrat bo to območje končno vrnjeno v naravno stanje.
Galerija zemeljskih del 2021 – zgornji del kanala:
Galerija zemeljskih del – spodnji del kanala:
C4 - Obnova vodotoka Stržen - zaključna dela - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
V sklopu zaključnih del obnove smo odstranili vse kontejnerje in začasne poti, ki so bile ustvarjene med pripravljalnimi deli obnove struge Stržena. Po zaključku del je bilo pripravljeno še poročilo o izvedenih gradbenih delih in geodetski posnetek.
V okviru tega ukrepa so bila uspešno izvedena zaključna gradbena dela za obnovo vodotoka Stržen na območju Ključi. Prvotno je bilo načrtovano, da bodo končne obnovitvene dejavnosti vključevale namestitev lesenih stebrov s premerom 30 cm in postavitev pletene ograje okoli teh nameščenih stebrov. Vendar je bila zaradi modifikacije postopka obnove uporaba lesenih stebrov vključena v akcijo C3, in sicer v okviru postopka vzpostavitve štirih pregrad za prečkanje potoka. Poleg tega so bili leta 2021 dodani kamni za utrditev bregov vodotoka. Med zaključnimi gradbenimi deli leta 2021 so bili ti bregovi prekriti in skriti s plastjo zemlje, da bi se ustvarilo naravno okolje in pospešila rast avtohtonega obrežnega rastlinja.
Kot je navedeno v akcijah C1 in C3, je obnova potekala v dveh fazah: najprej leta 2019 in nato leta 2021. V okviru tega ukrepa so bile vse predhodne pripravljalne dejavnosti iz akcije C1, kot so označevanje območja, namestitev zabojnikov, postavitev stranišč, postavitev obvestil in opozorilnih znakov ter označitev struge, obrnjene. To je vključevalo odstranitev vseh oznak gradbišča, ponovno postavitev zabojnikov in stranišč ter odstranitev vseh oznak ob strugi. Ker so renaturacijska dela potekala v letih 2019 in 2021, je pomembno poudariti, da je vse te dejavnosti odstranjevanja gradbišča opravil izbrani zunanji izvajalec, s čimer je bilo območje dvakrat učinkovito vrnjeno v naravno stanje. Zadnja gradbena dela, s čimer se je postopek obnove zaključil, so bila zaključena 10. avgusta 2021. Med celotnim postopkom obnove je projektna skupina zagotavljala stalno spremljanje in nadzor.
V naslednjih fazah je bilo sproženih več upravnih postopkov. Sklican je bil zaključni sestanek, ki je vključeval kvalitativno oceno, na katerem so sodelovali vodja projekta, gradbeni nadzornik, tehnični projektant in vodja gradbene skupine. Gradbeno podjetje NIVO EKO je pripravilo izjavo o zaključku del, zapisnik o kvalitativni oceni in dokument z naslovom Dokazilo o zanesljivosti dejavnosti vzdrževanja v javno korist. NRP je naročil geodetski zapis končnega stanja. Na podlagi Geodetskega zapisa je bil oktobra 2021 pripravljen Projekt izvedenih del (PID). Vsi omenjeni dokumenti, vključno s Knjigo gradbenih meritev (C3 Deliverable), so bili pregledani na zaključnem sestanku, na katerem je bil podpisan Zapisnik o primopredaji. Poleg Zapisnika o primopredaji so del rezultatov tudi drugi omenjeni dokumenti.
Ena od načrtovanih dejavnosti v okviru tega ukrepa je bila sajenje grmovnic obrežne vegetacije. Cilj projekta je bil izboljšati habitatni tip 3180* in zagotoviti koristi za bobnarico, ciljno vrsto. Območje Ključi, na katerem je potekala obnova, je kritični del opredeljenega mirnega območja za bobnarico (C5). Upravljanje tega mirnega območja vključuje ključno nalogo preprečevanja rasti grmovja. Ker bi sajenje grmovja obrežne vegetacije negativno vplivalo na bobnarico in druge vrste, ki so odvisne od vitalnih habitatov trstičja, ta dejavnost ni bila izvedena. Poleg tega je izvajanje spremenjene metodologije za zmanjšanje vpliva strojev na jezersko dno z uporabo velikih kovinskih plošč pod njimi preprečilo znatno škodo na travniškem rušju. Med postopkom obnove je bilo obstoječe trstičje ob potoku le poteptano. Presenetljivo je, da je že en mesec po obnovi trstičje kazalo znake revitalizacije. Zaradi hitrega okrevanja območja ponovna zasaditev ni bila izvedena, saj smo se odločili, da pustimo naravi prosto pot in izvedemo naravni proces revitalizacije.
C5 - Vzpostavitev mirne cone za bobnarico - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Bobnarica se na Cerkniškem jezeru zadržuje v neposredni bližini območja izvajanja obnove vodotoka Stržen. Njen življenjski prostor je vezan na vodne in močvirne habitate. V okviru tega projekta oziroma te akcije smo vzpostavili mirno cono ter tej globalno ogroženi vrsti povečali ustrezen življenjski prostor za vsaj 100 ha. Z varovanjem bobnarice varujemo tudi ostale kvalifikacijske vrste, ki prebivajo v sestojih trstičevja, visokega šašja, bička.
(1) Ureditev gnezditvenega habitata za bobnarice: V okviru te podakcije je bila načrtovana (i) vzpostavitev mirne cone na površini 100 ha, ki je zajemala območje okoli obnovljenega vodotoka Stržen; (ii) odstranitev (posek) določenih vrst vegetacije, kot sta Juncus sp. in Salix sp., ter (iii) izkop vsaj 10 okroglih vodnih lukenj (oken ali lukenj), pri čemer je bila površina vsake luknje najmanj 4 m².
Med terenskim ogledom za pripravo načrta mirne cone (A2) so projektni partnerji ugotovili, da bi lahko prvotna zasnova vodnih oken nenamerno ujela ribe. DOPPS in ZZRS sta v odgovor predlagala spremenjen načrt, ki bi koristil tako ribam kot bobnarici. Nova zasnova je vključevala veliko, 500 m² veliko vodno zadrževalno območje v obliki solze z osrednjim kanalom, povezanim s strugo reke Stržen, ki je nadomestilo prvotnih 10 vodnih lukenj. Leta 2021 je NRP sprejel strateško odločitev, da razširi depresijo v obliki solze in vanjo vključi celoten obseg malega meandra. Ta razširitev je bila izvedljiva zaradi lastništva zadevnega zemljišča s strani NRP, kar je omogočilo svobodo pri spreminjanju obsega obnove. Načrt, ki je bil sprva zamišljen kot več majhnih vodnih lukenj s skupno površino 40 m², je bil najprej spremenjen v enotno površino v obliki solze s površino 500 m² in nazadnje izveden kot obsežno 2,7 hektarja veliko vodno zadrževalno območje. Gradnja tega vodnega zadrževalnika je bila izvedena leta 2021.
Vendar ta razširitev ni bila edina sprememba, ki je bila izvedena. Med projektom so bile izvedene številne dejavnosti spremljanja stanja bobnarice (A1, D1). Triangulacije, s katerimi se je sledilo bobnarici, so razkrile širše območje habitata, kot je bilo sprva predvideno. Zato se je NRP odločil razširiti mirno območje s prvotnih 100 ha na 219 ha, ki sega do manjšega vodotoka Tresenec.
Poleg vodnih lukenj, ki so bile na koncu nadomeščene z 2,7 hektara veliko depresijo, je bila v okviru tega ukrepa načrtovana tudi odstranitev (posek) določenih vrst vegetacije, kot sta Juncus sp. in Salix sp. NRP je v sodelovanju z drugimi lastniki zemljišč izvajal dejavnosti mulčenja in košnje na celotnem razširjenem mirnem območju (na 219 hektarjih namesto 100 hektarjev), s čimer je zagotovil, da je bilo območje očiščeno nezaželene vegetacije v skladu s smernicami za upravljanje območja. Kljub odstopanjem in nekaterim zamudam v prvotno načrtovanem časovnem okviru je končno izvajanje dejavnosti te podakcije močno preseglo pričakovane kazalnike.
(2) Dolgoročno in celovito upravljanje mirnih območij: Ta podakcija zajema štiri ključne dejavnosti: (i) sodelovanje z lastniki zemljišč – vzpostavitev sporazumov in pogajanj za rabo zemljišč v mirnem območju, (ii) prepoved ribolova na obnovljenem območju Stržena – uradna določitev obnovljenega odseka Stržena kot območja brez ribolova za zaščito habitata, (iii) posodobitev načrta upravljanja Cerkniškega jezera – vključitev novih smernic upravljanja v obstoječi načrt, da se upoštevajo cilji mirnega območja in (iv) usklajevanje z lokalnimi lovci – spodbujanje dialoga z lovskimi društvi za uskladitev njihovih dejavnosti z varstvenimi cilji mirnega območja.
Komunikacija z lastniki zemljišč: Čeprav je večina zemljišč, primernih za habitat bobnarice, v lasti NRP, je bilo na območjih, kjer so bile izvedene prilagoditve upravljanja, ključno zagotoviti, da so bili zasebni lastniki zemljišč dobro obveščeni o teh spremembah. Učinkovito upravljanje mirnega območja je odvisno tudi od lastnikov zemljišč, ki razumejo posledice in pomen novih strategij upravljanja, ki se izvajajo. Zato je za prvotno načrtovano območje mirne cone, ki je obsegalo 100 hektarov, NRP predvidel, da bo individualno komuniciral s približno 28 lastniki zemljišč.
V letih 2020 in 2021 se je NRP soočil z nepredvidenimi izzivi zaradi pandemije Covid-19 in ni mogel izvajati osebne komunikacije z lastniki zemljišč. Prizadevanja za prilagoditev tem okoliščinam s spletnimi in telefonskimi metodami komuniciranja so se izkazala za neučinkovita, saj so lastniki zemljišč večinoma starejši. Poleg tega se je z razširitvijo mirne cone s prvotno načrtovanih 100 hektarov na 219 hektarov število zasebnih zemljišč na tem razširjenem območju povečalo na 157. Zato je marca 2022 NRP zaprosil za podaljšanje projekta. NRP je do avgusta 2023 uspešno zaključil osebno komunikacijo. Osebje NRP je obiskalo vse lastnike zemljišč s stalnim prebivališčem v Občini Cerknica. Tisti iz drugih regij ali tujine so bili kontaktirani po telefonu, NRP pa jim je poslal tudi pojasnjevalna pisma s povabilom na osebne sestanke, če so to želeli. Skupno so bili osebno obiskani lastniki 115 zemljišč, lastniki 19 zemljišč pa so bili obveščeni z dopisom. Vendar NRP ni mogel vzpostaviti stika z lastniki 31 zemljiških parcel, predvsem zato, ker postopek dedovanja ni bil izveden in so lastniki ostali neznani. Leta 2023 so bila organizirana tri srečanja z vaščani. Leta 2022 se je NRP prijavil za nov projekt LIFE TRSCA in ga septembra 2023 začel izvajati. Namen tega projekta je dodatno izboljšati upravljanje mirne cone z razvojem in uvedbo novih kmetijsko-okoljskih ukrepov, ki bodo finančno podprli upravljanje habitata, prijaznega do bobnarice.
Poleg tega je NRP leta 2022 pridobil sporazume vseh treh agrarnih skupnosti na projektnem območju: Agrarna skupnost Otok, agrarna skupnost Gorenje jezero in Agrarna skupnost Dolenje jezero. Ti sporazumi so namenjeni izvajanju nadaljnjih korakov za razvoj in izvajanje bobnarici prijaznih kmetijsko-okoljskih ukrepov ter za njihovo vključitev v nov projekt LIFE.
Izključitev območja obnove Stržena iz ribolovnega območja: Ribiško upravljanje Cerkniškega jezera je razdeljeno med Ribiško društvo Cerknica, ki je odgovorna za upravljanje spodnjega dela jezera, in ZZRS, ki upravlja zgornji del jezera. Meja se začne neposredno tam, kjer je bila izvedena obnova Stržena. Natančneje, obnovljeni 2,1-kilometrski odsek Stržena znotraj tega mirnega območja spada v pristojnost ZZRS, kot to nalaga slovenska zakonodaja. Ta odsek je bil uradno razglašen za ribolovni rezervat, kjer je ribolov zdaj prepovedan. Razmejitev tega rezervata je bila leta 2018 vpisana v Ribiški kataster in vključena v vse ustrezne načrte ZZRS. Od leta 2019 so omejitve ribolova v tem rezervatu navedene na ribolovnih dovolilnicah. Poleg tega je NRP na ključnih vstopnih točkah v ta del Cerkniškega jezera namestil informativne stebričke, ki jasno označujejo mirno cono.
Posodobitev veljavnega načrta upravljanja Cerkniškega jezera: V okviru projekta LIFE06/NAT/SI/000069 je NRP pripravil podroben načrt upravljanja za presihajoče Cerkniško jezero, ki ga je leta 2010 potrdil Občinski svet. Ta dokument je bistvenega pomena za upravljanje jezera. Z vzpostavitvijo mirne cone za bobnarico je bilo treba v obstoječi načrt vključiti nove upravljavske smernice. Zato je NRP spremenil načrt upravljanja z vključitvijo novega poglavja, ki je začrtalo meje mirne cone in vključevalo upravljavske smernice iz akcije A2. Postopek za pridobitev odobritve tega posodobljenega načrta se je začel septembra 2023. Občinski svet je razpravo o tej posodobitvi načrtoval za svojo šesto sejo 19. oktobra 2023. V okviru priprav je NRP 18. oktobra, dan pred sejo sveta, predstavil in zagovarjal spremembe odboru za okolje in infrastrukturo. Naslednji dan je občinski svet soglasno potrdil posodobljeni načrt upravljanja.
Sodelovanje z lokalnimi lovskimi skupnostmi: V letu 2018 je projektna ekipa začela aktiven dialog z lokalno lovsko skupnostjo. NRP je organiziral individualne delavnice z vodji treh lovskih družin, na katerih smo jim predstavili projekt LIFE Stržen in predlagano mirno cono. Te delavnice so služile kot platforma za razpravo o pomislekih lovcev ter izzivih in morebitnih koristih, ki bi jih lahko prinesla mirna cona.
Na teh delavnicah so razpravljali o pomislekih lovcev ter izzivih in morebitnih koristih, ki bi jih lahko prinesla mirna cona. V letu 2019 se je NRP s predsedniki lovskih družin sestal na dveh dodatnih delavnicah. Do leta 2020 je NRP izvedel šest načrtovanih delavnic. Te seje so bile osredotočene na vzpostavitev mirne cone in dolgoročno vizijo trajnostnih ekosistemskih storitev, vključno s predlogom za prehod z lova na opazovanje medvedov kot alternativni vir dohodka. Ta zamisel je vzbudila zanimanje vodij lovskih družin, zaradi česar je NRP Evropski komisiji predlagal gradnjo opazovalnic medvedov v okviru dejavnosti akcije C5. Te opazovalnice so bile zgrajene v začetku leta 2023. Stalna komunikacija z lovskimi družinami je bila uspešna. NRP je organiziral dodatno delavnico, ki se je je poleg predsednikov lovskih družin udeležil tudi regionalni predsednik. Razprave so bile odprte ter so obravnavale zapletenosti in konflikte, ki jih zaznava lovska skupnost. Lovci so izrazili podporo strategijam NRP za zmanjšanje kvot za nekatere vrste in se soglasno strinjali, da bodo ustavili vse lovske dejavnosti v mirni coni, ki je zdaj vključeno v nov projekt LIFE TRSCA. Leta 2022 so svojo zavezo formalizirali s pismom o podpori.
Rezultat:
C6 - Vzpostavitev infrastrukture na Cerkniškem jezeru z namenom preusmerjanja obiskovalcev od najobčutljivejših delov projektnega območja - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
V okviru te akcije je Notranjski regijski park izbral zunanje izvajalce, ki so na podlagi v pripravljalni akciji A3 izdelanih arhitekturnih načrtov izdelali in umestili v prostor preusmerjevalno infrastrukturo, ki že sama po sebi privablja obiskovalce. S tem smo razbremenili pritisk obiskovalcev na najobčutljivejše dele Cerkniškega jezera in na območje mirne cone.
Na območju Cerkniškega jezera smo vzpostavili vstopno/izstopno točko za plovbo in mrežo 10ih usmerjevalno-interpretacijskih točk, ki obiskovalce seznanjajo s posebnostmi zavarovanega območja in projekta LIFE. Točke obiskovalce vodijo do ornitološke opazovalnice s pogledom na osrednje območje Cerkniškega jezera – na območje obnove in mirne cone. Opazovalnica je opremljena z vsebinskimi tablami, ki predstavljajo pomembnejše živalske vrste, pomen ohranjanja ustreznih habitatov ter LIFE mehanizem.
Leto 2019:
NRP je v začetku leta 2019 pričel s postopkom javnega naročila za izbiro izvajalca za postavitev infrastrukture. Edina ponudba, ki smo jo prejeli, je presegala naročnikova zagotovljena sredstva, zato smo jo morali izločiti.
Javni razpis smo ponovili junija 2019, z določenimi spremembami v zahtevah naročnika, z razpisa pa je bilo zaradi izvedbenih in administrativnih zapletov izločeno vstopno-izstopno mesto za čolnarjenje. Tokrat je bil javni razpis uspešen. Izbran je bil ponudnik Proform d.o.o., s katerim smo avgusta 2019 sklenili pogodbo za izdelavo in postavitev desetih usmerjevalno-interpretacijskih točk in opazovalnice Nad Levišči.
Takoj po podpisu pogodbe smo pričeli z usklajevalnimi sestanki z izvajalcem glede oblikovanja informativnih tabel na infrastrukturi ter pripravo delavniških načrtov za opazovalnico. Določene že pripravljene vsebine za informativne table smo morali po posvetu z izvajalcem in oblikovalcem ponovno prilagoditi, nato pa še prevesti v angleški jezik. Prevajalca je NRP izbral s postopkom evidenčnega naročila.
Oktobra 2019 je NRP odobril delovni načrt podjetja Proform in gradnja se je začela z zemeljskimi deli. Gradnja opazovalnice za ptice se je začela novembra 2019 in do decembra 2019 je bilo dokončanih osem (od desetih) usmerjevalno-interpretacijskih točk in opazovalnica za ptice, preostali dve točki pa sta bili zaradi gradnje vstopne/izstopne točke še nedokončani.
Leto 2020:
Usmerjevalno-interpretacijske točke in opazovalnica so bile v prostor umeščene leta 2020, ponton pa po tehtnem premisleku in privolitvi Evropske komisije na Cerkniško jezero ne bo umeščen. Na podlagi rezultatov geološke študije in zakonodajnih omejitev bo namreč vstopno-izstopno mesto urejeno samo z usmerjanjem obiskovalcem do ustrezne lokacije, samega pontona pa zaradi neustreznih alternativnih rešitev na to lokacijo ne bomo umeščali.
Leto 2022:
Nasproti info centra smo tako do aprila 2022 umestili dodatne točke, ki usmerjajo na ustrezno in varno lokacijo za vstop in izstop iz čolna. Na informativni točki je velika tabla, ki označuje plovbni režim jezera in izhodiščne točke za čolnarjenje, obenem pa vsebuje zemljevid urejenih poti v parku. Njen ključni namen je usmerjanje obiskovalcev na lokacije, kjer ne motijo živali na območju parka in ne posegajo v zasebno lastnino domačinov.
Informacijska točka tik ob Rešetu je kraj, kjer šolarjem na LIFE-ovih naravoslovnih dnevih dajemo napotke, tam so pult z informacijami ter klopi za kratek počitek ali načrtovanje ogledov. Tam je tudi zbirna točka za večino vodenih aktivnosti, ki jih pripravlja park. Poleg tega se tu na stojnicah lahko predstavljajo tudi domačini s svojimi izdelki in pridelki.
Poleg tega je čebelarsko društvo, ki ima svoje čebelnjake, ki služijo tudi kot izobraževalna točka, med dvema točkama poti, izrazilo interes za vključitev svoje učne poti v vzpostavljeno infrastrukturo. Hkrati s postopkom umeščanja alternativne infrastrukture je NRP na tej lokaciji dodal pet klopi.
Rezultati:
C7 - Aktivnosti preusmerjanja obiskovalcev z najobčutljivejših delov zavarovanega območja - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Prvi korak k odpravljanju grožnje dostopa obiskovalcev na najobčutljivejše dele Natura 2000 območja in s tem na območje mirne cone za bobnarico je vzpostavitev osnovne infrastrukture, dodatno pa želimo vzpostaviti tudi aktivno komunikacijo z obiskovalci območja in nadzor nad izvajanjem turističnih aktivnosti. Komunicirali bomo prednostno z obiskovalci, ki načrtno in zavestno kršijo pravila zavarovanega območja. Z njimi se bo v prvi vrsti vzpostavila komunikacija, v primeru nadaljnjih kršitev pa se bo zoper njih uvedel poseben nadzor in kaznovanje s strani Medobčinske redarske službe in Policije. Kot zadnje bomo z organizacijo interaktivnih delavnic ozaveščali in usposabljali vodnike zavarovanega območja. Nudili jim bomo vso podporo pri oblikovanju naravi neškodljivih scenarijev turističnega vodenja, ki bodo predstavljali trajnostne turistične produkte.
C7.1: Aktivna komunikacija z obiskovalci zavarovanega območja
NRP je moral zagotoviti aktivno prisotnost na jezeru in spremljati dejavnosti obiskovalcev. Načrtovano je bilo sodelovanje s policijo in medobčinskim inšpektoratom, saj bo to postalo ključnega pomena, ko se bo poudarek na ozaveščanju preusmeril na izvrševanje kazni. Septembra 2017 je NRP začel izvajati nadzor na jezeru, ki je vključeval nabavo terenskega vozila za nadzor. Pregledi so se izvajali večkrat na teden, in sicer ves čas trajanja projekta, razen v času omejitev COVID-19. Skupaj je NRP opravil 635 pregledov, dokumentiranih z internimi poročili in fotografijami. Med inšpekcijskimi pregledi je NRP dokumentiral nezakonita odlagališča okoli jezera, natančno določil mesta, kjer so se ponoči zbirali ljudje, in identificiral območja, ki se uporabljajo za nezakonito kampiranje.
Čeprav so prvotni načrti v letu 2019 zajemali usklajevanje zgolj s policijo in inšpekcijskimi službami, je NRP razširil svojo mrežo sodelovanja in vključil širši krog deležnikov pri nadzoru narave, kot so Občina Cerknica, Zavod za varstvo narave in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
V letu 2019 je NRP skupaj s Policijsko postajo Cerknica in Medobčinskim inšpektoratom Postojna čez vikend uspešno koordiniral izvršilni ukrep. Po uspehu te akcije so se vse strani dogovorile, da bodo sodelovanje nadaljevale in razširile za čas trajanja projekta. V letu 2020 je NRP začel postopek postavljanja prometnih znakov na območjih, za katera je bilo ugotovljeno, da imajo neustrezno signalizacijo. Poleg tega je tehnični delavec NRP pridobil certifikat o usposobljenosti za naravovarstvenega nadzornika.
1. Ugotovljene kršitve v času spremljanja aktivnosti na Cerkniškem jezeru:
2. Obveščanje o kršitvah:
C7.2: Usposabljanje turističnih vodnikov
Podakcija C7.2 je bila izvedena, kot je bilo načrtovano, saj je NRP med aprilom 2019 in majem 2021 izvedel 8 delavnic (več kot prvotno načrtovanih 6) za izboljšanje strokovnega znanja lokalnih licenciranih turističnih vodnikov. V letu 2019 so bile izvedene tri delavnice, v letu 2020 ena, v letu 2021 pa štiri. Delavnic se je skupaj udeležilo 155 udeležencev. Te so bile osredotočene na občutljive ekosisteme Cerkniškega jezera in na razvoj trajnostnih turističnih praks. Udeleženci in NRP so skupaj oblikovali in izpopolnili scenarije okolju prijaznega turizma, ki so jih nato preizkusili na tematskih vikendih (C7.3). Ta praktični pristop je omogočil zbiranje povratnih informacij od obiskovalcev v realnem času, kar je spodbudilo nenehno izboljševanje trajnostnih vodenih doživetij ob jezeru. Poleg tega je NRP pripravil osnovne smernice za turistične vodnike, v katerih so bile navedene bistvene informacije o naravnem okolju jezera in njegovem pomenu.
C7.3: Stimuliranje uporabe oblikovanih turističnih produktov – vodenje obiskovalcev z organizacijo tematskih vikendov
Leto 2019:
Od konca meseca aprila do septembra so bili v letu 2019 organizirani tematski vikendi. V nasprotju s prejšnjimi leti je bila ponudba popestrena in so bile aktivnosti za obiskovalce Cerkniškega jezera organizirane tudi ob sobotah.
Vsak vikend so bile pripravljene različne aktivnosti, namenjene obiskovalcem Notranjskega parka. Tematske aktivnosti so se začele 20. 4. in se nadaljevale vsak vikend (ob dobrem vremenu) do 22. septembra, kar pomeni 22 vikendov oziroma 42 posameznih aktivnosti. Dejansko smo izpeljali 33 aktivnosti, 9 pa jih je odpadlo, večinoma zaradi slabega vremena. Vodenje je bilo za udeležence brezplačno (v času trajanja projekta, do konca avgusta leta 2022, financirano iz projekta Life Stržen), plačljive pa so bile morebitne dodatne storitve (na primer vožnja z lojtrnikom, izposoja koles/kanujev, malica, stroški materiala ipd.).
Na ta način so lahko lokalni vodniki testirali novo oblikovane turistične produkte brez skrbi, da bi imeli zaradi tega finančni izpad. Cilj je, da se do konca projekta oblikuje celostni turistični produkt, ki bo za vodnike ekonomsko zanimiv tudi po koncu trajanja projekta.
Leto 2020:
Ekipa LIFE STRŽEN je, s strokovno pomočjo Ekipe za turizem Notranjskega regijskega parka, vodenja, ki so se na podlagi odzivov obiskovalcev v prvem letu izkazala za atraktivna, v letu 2020 nadgradila z dodatno ponudbo. Ponudnike različnih storitev smo pričeli povezovati med seboj.
V času od 30. 5. 2020 do 27. 9. 2020 je bilo za 18 tematskih vikendov načrtovanih 45 aktivnosti. Izvedenih je bilo 36 aktivnosti. Pet aktivnosti je bilo odpovedanih zaradi slabega vremena, medtem ko so bile štiri odpovedane zaradi omejitev gibanja s ciljem preprečevanja širjenja covida 19 v občini ali državi.
Leto 2021:
V času od 22. 5. 2021 do 26. 9. 2021 je bilo za 19 tematskih vikendov načrtovanih 41 aktivnosti. Izvedenih je bilo 33 aktivnosti. Sedem aktivnosti je bilo odpovedanih zaradi slabega vremena, medtem, ko je bila ena aktivnost odpovedana zaradi bolezni vodnika tematskega vikenda. Tematskih vikendov se je v letu 2021 udeležilo 426 obiskovalcev. Pri izvajanju tematskih vikendov je sodelovalo 19 vodnikov ter deležnikov, ki so s svojimi izdelki ali storitvami obogatili program.
Rezultati:
Sklop akcij D: Spremljanje učinka projektnih akcij
D1 - Merjenje učinkov konkretnih projektnih akcij - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Opis akcije:
Uspešnost projektnih akcij smo merili s pomočjo treh kazalnikov, in sicer:
D1.1: Izboljšanje hidromorfoloških značilnosti območja obnove (dolžina struge in zadrževalni čas vode ob nižanju vodostaja), ki je pokazal uspešnost akcij obnove (akcije C1, C2, C3 in C4). Pričakovali smo, da se bo struga Stržena podaljšala za 1,5 km, voda pa se bo v strugi zadrževala 20 dni dlje.
D1.2: Gnezdenje bobnarice na območju vzpostavljene mirne cone, ki je pokazalo uspešnost akcije vzpostavitve mirne cone (akcija C5). Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je v času gnezditve redno spremljalo celotno populacijo bobnarice na Cerkniškem jezeru. Pričakovali smo, da se bo habitat bobnarice povečal in izboljšal na površini 100 ha. Poleg bobnarice bodo pridobile tudi druge vrste ptic gnezdilk.
D1.3: Zmanjšanje obiska na neokrnjenih ciljnih območjih je bil pokazatelj uspešnosti konkretne projektne akcije vzpostavitve preusmerjevalne infrastrukture (akcija C7).
D1.1: Izboljšanje hidromorfoloških značilnosti območja obnove
Januarja 2018 je NRP izvedel evidenčno naročilo za izdelavo hidrološke analize. Izbrani ponudnik je do julija 2019 pripravil hidrološko hidravlični izračun vpliva obnove Stržena na območju Ključi ter animacijo, ki prikazuje vpliv obnove struge. Izračuni so na podlagi tehnične projektne dokumentacije in geodetskega posnetka pred obnovo teoretično potrdili kazalnik obnove. Leta 2023, ko je bil postopek obnove vodotoka zaključen, je ponudnik ponovil izračun kazalnikov. Izračuni so potrdili načrtovane kazalnike. Struga Stržena je celo nekoliko daljša od načrtovane – za 1,55 km (načrtovano 1,5 km), dokazano pa je bilo tudi, da bo voda v strugi ostala vsaj 20 dni dlje kot pred obnovo. Zelo se je izboljšal tudi čas delitve vode, in sicer s 30 minut na impresivne 3 ure in 15 minut. Hitrost vode se je torej močno zmanjšala.
Rezultati:
- Hidrološko hidravlični izračuni vpliva renaturacije Stržena v Ključih – pred izvedenim posegom
- Hidrološko hidravlični izračuni vpliva renaturacije Stržena v Ključih – po izvedenemu posegu
- Hidrološka študija – video prikaz učinkov zastavljenega cilja
D1.2: Gnezdenje bobnarice na območju vzpostavljene mirne cone
V okviru te podakcije smo morali dokazati dva kazalnika, oba povezana z rezultatom vzpostavitve mirne cone (C5). Prvi kazalnik je bil, da se bo ustrezen gnezditveni habitat za bobnarico razširil in izboljšal na vsaj 100 hektarjih. Drugi kazalnik je bil zastavljen tako, da bo zaradi projektnih dejavnosti na območju mirne cone vsaj ena bobnarica. DOPPS je v letu 2018 izvedel 5 triangulacij pojočih samcev, 4 v letu 2019, 4 v letu 2020 in 4 v letu 2021. Skupaj je bilo izvedenih 17 od načrtovanih 20 triangulacij. Kljub manjšemu številu triangulacij je DOPPS med monitoringom v okviru akcije D3 spremljal prisotnost bobnaric in ta rezultat uporabil tudi pri akciji D1. DOPPS je bil na jezeru prisoten tudi v letu 2022, vendar pojočega samca ni zaznal. Leta 2023 je DOPPS pripravil končno poročilo z jasno predstavljenimi vsemi ugotovitvami. V večini gnezditvenih sezon sta bila na jezeru dva ali vsaj en pojoči samec. Prisotnost je zelo odvisna od višine vodne gladine jezera. Rezultati dejavnosti spremljanja bobnarice, zlasti triangulacije, s katerimi so sledili bobnaricam, so razkrili širši habitatni razpon, kot je bilo sprva predvideno. Zato se je NRP odločil, da mirno območje razširi s prvotnih 100 hektarov na 219 hektarov in ga razširi do manjšega vodotoka Tresenec. Tako je bil presežen kazalnik, določen na 100 hektarjih.
Rezultati:
- Poročilo o stanju bobnarice na Cerkniškem jezeru v letu 2018
- Poročilo o stanju bobnarice na Cerkniškem jezeru v letu 2019
- Poročilo o stanju bobnarice na Cerkniškem jezeru v letu 2020
- Poročilo o stanju bobnarice na Cerkniškem jezeru v letu 2021
- Stanje bobnarice na Cerkniškem jezeru v letih 2021 in 2022 ter končno poročilo
D1.3: Zmanjšanje obiska na neokrnjenih ciljnih območjih
Novembra 2017 je NRP namestil tri števce obiskovalcev na ključnih vstopnih točkah v najbolj občutljiva območja jezera, kjer turistični obisk ni zaželen ali pa je škodljiv, da bi pridobil natančne podatke o obisku teh območij in preveril uspešnost projektnih ukrepov po vzpostavitvi usmerjevalne infrastrukture (C6) in aktivne komunikacije (C7). Cilj je bil zmanjšati število vstopov v občutljive dele jezera za vsaj 80 %. Meritve so se izvajale s pomočjo treh avtomatskih števcev in zapisovalnikov podatkov za prehode. NRP je spremljal spremembo števila vstopov obiskovalcev na treh lokacijah. Na lokaciji Gorenje jezero se je pritisk na občutljiva območja zmanjšal za 78,5 %, na lokaciji Ribiški kot za 77,7 % in na lokaciji Dolenje jezero za 80,9 %. V povprečju je NRP uspel preusmeriti 79,03 % obiskovalcev z občutljivih delov Cerkniškega jezera, kar je nekoliko manj od načrtovanega (80 %), kljub temu pa lahko sklepamo, da so bile projektne aktivnosti uspešne.
Rezultati:
Skupni rezultat akcije:
D2 - Študija z oceno socio-ekonomskega vpliva projekta LIFE STRŽEN na lokalno prebivalstvo in gospodarstvo - ZAKLJUČENA
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Namen Socio-ekonomske študije, ki jo je pripravil NRP ob podpori zunanje pomoči, je bil oceniti socialno-ekonomske učinke na lokalno prebivalstvo in gospodarstvo, zlasti skozi ohranjanje naravnega okolja. Ta ocena je poudarila vrednotenje ekosistemskih storitev, ki jih zagotavlja območje Natura 2000, zlasti tistih, ki jih je projekt LIFE okrepil, vključno s koristmi za turizem, kmetijstvo, lov in ribolov.
Zbiranje podatkov se je začelo novembra 2017, začetni osnutek študije pa je bil dokončan junija 2018. NRP je od aprila do novembra 2018 izvedel 506 anketiranj obiskovalcev, s čimer je presegel načrtovanih 500, od avgusta do decembra 2019 pa je opravil vse predvidene intervjuje. Ti intervjuji so zajeli raznolike skupine, med drugim 10 turističnih ponudnikov, predsednike treh lovskih družin, vodstvo Ribiškega društva Cerknica, 10 lastnikov zemljišč, pet direktorjev zasebnih podjetij in župana Občine Cerknica.
Drugi krog zbiranja podatkov je potekal od maja 2021 do aprila 2022, v katerem je bilo anketiranih še 500 obiskovalcev. Intervjuji z zainteresiranimi stranmi so potekali od decembra 2022 do januarja 2023. To stalno sodelovanje je zagotovilo celovit vpogled v učinek projekta, na podlagi katerega je bila avgusta 2023 pripravljena končna Socio-ekonomska študija.
Študija je pokazala, da projekt LIFE STRŽEN ni dosegel le svojih varstvenih ciljev, saj je izboljšal stanje prednostnih vrst in habitatov, temveč je prinesel tudi pomembne družbeno-ekonomske koristi. Te so vključevale ustvarjanje novih zaposlitvenih možnosti in spodbujanje trajnostno usmerjenega gospodarstva. Projekt je znatno povečal ekosistemske storitve, ki so ključne za blaginjo ljudi. Vzpostavil je tudi močna zavezništva z lokalnimi podjetniki, kar je okrepilo prizadevanja za ohranjanje narave. Z vključevanjem lokalne skupnosti v svoje komunikacijske strategije je projekt uspešno spodbujal ugodno javno mnenje o ohranitvenih dejavnostih in dokazoval vzajemne koristi za okolje in lokalno družbo.
Na splošno je projekt LIFE STRŽEN pokazal večplastne koristi naravovarstvenih projektov, saj je povečal blaginjo skupnosti in okoljsko trajnost ter služil kot model za povezovanje gospodarskega razvoja z ohranjanjem narave.
Rezultati:
D3 - Merjenje obnove delovanja ekosistema - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Vsakršen fizični poseg v okolje najprej pomeni lokalno degradacijo okolja. Z izkopom v preteklosti zasutega rokava Stržena in z zasutjem obstoječe regulacije smo močno vplivali na vodni in močvirski ekosistem, zato je bilo nujno, da v okviru projekta spremljamo obnovo takšnega degradiranega okolja in pokažemo trend zasledovanja dolgoročnega cilja projekta. To je izboljšanje stanja ciljnih vrst in habitatnih tipov in s tem delovanja vodnih, obvodnih in močvirnih ekosistemov. Obnovo delovanja ekosistemov smo merili na vplivnem območju projektnega dela in sicer v dveh sklopih:
D3.1: Obnova delovanja vodnega in obvodnega ekosistema: vzorčenje ribjih združb in bentoških nevretenčarjev ter popis obrežne vegetacije.
D3.2: Obnova delovanja močvirnega ekosistema: popis ptičjih združb in njihovih habitatov na območju mirne cone.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
D3.1: Obnova delovanja vodnega in obvodnega ekosistema
1. Vzorčenje ribjih združb
Vzorčenje ribjih združb je ZZRS izvedel septembra 2017, oktobra 2018, oktobra 2019, maja 2020, oktobra 2021, maja 2022 in oktobra 2023. Pred posegi v vodotok v letih 2017 in 2018 je bilo okolje ocenjeno kot dobro, gostilo je 8 vrst rib in raka jelševca. Med obnovitvenimi deli v letih 2019 in 2021 se je biotska raznovrstnost precej zmanjšala, število vrst se je leta 2019 zmanjšalo na 4, nato pa se je leta 2020 delno obnovilo na 6 vrst. Ta takojšnji negativni učinek je bil pričakovan zaradi obsežnih gradbenih dejavnosti. Med letoma 2021 in 2023 je ekosistem začel kazati znake izboljšanja in se hitro približal stanju pred posegom, vključno z vrnitvijo jelševcev leta 2022. Kljub začetnim negativnim vplivom se pričakuje, da se bo stanje vodotoka dolgoročno znatno izboljšalo, saj se bodo avtohtone vrste po posegu prilagodile hitreje kot invazivne.
Rezultati:
2. Vzorčenje bentoških nevretenčarjev
Poleg vzorčenja rib je Biotehniška fakulteta (BF) izvajala tudi vzorčenje bentoških nevretenčarjev. BF je vzorčenje opravila avgusta in septembra 2018, avgusta 2020 ter julija in avgusta 2021. BF ugotavlja, da rezultati vzorčenja iz let 2020 in 2021 kažejo, da se stanje bentoških nevretenčarjev v na novo izkopani rečni strugi vsako leto izboljšuje.
Rezultati:
- Poročilo o vzorčenju bentoških nevretenčarjev za leto 2018
- Poročilo o vzorčenju bentoških nevretenčarjev za leto 2020
- Poročilo o vzorčenju bentoških nevretenčarjev v letu 2021 ter končno poročilo
3. Popis obrežne vegetacije
V okviru te podakcije je NRP izvedel vzorčenje obrežne vegetacije. Vzorčenje je bilo izvedeno julija in avgusta 2018 ter junija in julija 2022. Na območju raziskave je bilo prisotnih 19 vrst z Rdečega seznama ogroženih rastlinskih vrst Slovenije, pri čemer je bilo 13 rastlinskih vrst ugotovljenih v letih 2018 in 2022, 6 vrst je bilo ugotovljenih le v letu 2022 in ne v letu 2018, dve vrsti, ki sta bili ugotovljeni v letu 2018, pa v letu 2022 nista bili potrjeni. Zaradi obsežnih gradbenih del obnove vodotoka se je stanje nekaterih rastlinskih vrst bistveno poslabšalo, nekatere vrste (Butomus umbellatus, Rorippa amphibia, Alisma plantago-aquatica) pa so se hitro naselile na degradiranih območjih. Ocenjujemo, da se bo rastlinska združba sčasoma obnovila do stanja, značilnega za vsak habitatni tip na Cerkniškem jezeru.
Rezultati:
- Poročilo popisa habitatnih tipov in flore okolice nekdanje struge Stržena v letu 2018 – pred posegom
- Poročilo popisa habitatnih tipov in flore okolice nekdanje struge Stržena v letu 2022 – po posegu
D3.2: Popisi ptičjih združb in njihovih habitatov
Leto 2018: DOPPS je izvedel vse popise ptičjih združb in njihovih habitatov na območju mirne cone. Na tem območju se je izvedel monitoring izbranih vrst ptic, in sicer grahaste tukalice (Porzana porzana), male tukalice (Porzana parva), mokoža (Rallus aquaticus) in kostanjevke (Aythya nyroca), pa tudi ostalih vrst ptic, ki so vezane na trstičje.
Leto 2019: V letu 2019 je DOPPS opravil štiri kartiranja mirne cone za bobnarico. Kot v letu 2018 je bila tudi tokrat najpogostejša vrsta bičja trstnice. Večino maja in polovico junija je bilo območje poplavljeno, zato takrat kartirnih popisov ni bilo mogoče izvajati, hkrati pa tudi ne bi bili smiselni, saj so vsa gnezda propadla.
Leto 2020: V letu 2020 je DOPPS opravil pet dnevnih in tri nočne popise mirne cone. 5. in 6. popis (junija) so zaradi visoke vode opravili celo v čolnu. V mirni coni so kot v prejšnjih letih zabeležili visoke gostote vrst trstišča. Najpogostejša vrsta je bila bičja trstnica (Acrocephalus schoenobaenus), ki je tu znova dosegala največje znane gostote v Sloveniji (11,8 p./10 ha).
Leto 2021: DOPPS je izvedel popise ptic na vplivnem območju projekta LIFE Stržen (prilagojene metode za kozico Gallinago gallinago, tukalice, kostanjevko Aythya nyroca in rjavovratega ponirka Podiceps grisegena, transektni popis ostalih vrst). Visoka voda na jezeru od konca aprila do prve polovice junija je preprečila izvedbo popolnega transektnega popisa vrst in kartirnega popisa mirne cone.
Rezultati:
- Poročilo popisa ptic na Cerkniškem jezeru v letu 2018
- Poročilo popisa ptic na Cerkniškem jezeru v letu 2019
- Poročilo popisa ptic na Cerkniškem jezeru v letu 2020
- Poročilo popisa ptic na Cerkniškem jezeru v letu 2021 in 2022
Končni rezultat:
Sklop akcij E: Ozaveščanje javnosti in širjenje rezultatov
E1 - Promocija projekta z namenom ozaveščanja širše javnosti - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Z namenom zagotoviti uspešnost projekta in vsem zainteresiranim omogočiti vpogled v naše aktivnosti smo v sklopu akcij E izdelali spletno stran, na kateri redno objavljamo aktualne novice. Vsebine so pripravljene v slovenskem in angleškem jeziku. Ob zaključku projekta bomo za širšo javnost in lokalno prebivalstvo pripravili tudi končno poročilo, v katerem bomo predstavili cilje in dosežke projekta.
Dodatno bomo vzpostavili še internetni portal, ki bo spodbujal uporabnike k vnosu podatkov o pojavljanju ptic na Cerkniškem jezeru. Na ta način se bo razvila internetna baza podatkov o pticah Cerkniškega jezera. Uporaba portala bo preprosta in uporabniku prijazna. Omogočala bo pregledovanje in vnos podatkov preko računalnika ali s pomočjo izdelane aplikacije za pametne telefone.
Prebivalce redno informiramo tudi preko lokalnih in nacionalnih medijev ter preko spletnega dnevnika, o projektu pa bomo pripravili še štiri kratke predstavitvene filme.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
E1.1 – Informativne table, spletna stran in Layman’s report
Vsak od partnerjev je na vhode v stavbe svojih organizacij namestil manjše informativne table z osnovnimi podatki o projektu LIFE Stržen.
Spletna stran je bila vzpostavljena februarja 2018. Spletna stran je bila redno posodabljana z novicami o naših dejavnostih in rezultatih projekta. Decembra 2023 je NRP posodobil spletno stran in na prvo stran umestila promocijske filme (E1.5). Skupaj je bilo doseženih 350.225 obiskov spletnega mesta (načrtovanih 100.000), v povprečju 5.003 na mesec (načrtovano: 2.000).
Layman’s report – Poročilo o rezultatih projekta je bilo pripravljeno decembra 2023 in razdeljeno gospodinjstvom v občinah Cerknica, Bloke in Loška dolina.
E1.2. Internetni portal in aplikacija za pametne telefone
Aplikacija za mobilni telefon je dokončana in dostopna na tej povezavi. Portal je prav tako dokončan, deluje odlično. Oboje je bilo dokončano v drugi polovici leta 2020 in prvi 2021. Portal in aplikacijo je najprej testirala zaprta skupina ornitologov, širši javnosti pa sta postala dostopna z uradno objavo v reviji Svet ptic, aprila 2021. Portal je dostopen na tej povezavi.
Portal in aplikacija se kličeta »Ptice Notranjskega parka« in sta namenjena vnosu in pregledovanju podatkov o prostoživečih pticah na območju parka. S portalom in podatkovno bazo upravlja Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (Društvo DOPPS). V aplikacijo lahko uporabniki vstopajo le kot registrirani uporabniki, prijavijo se prek navedenih povezav.
Do decembra 2023 je bilo prek portala ali aplikacij poslanih 3637 podatkov o opazovanju ptic na območju NRP (od 1000 načrtovanih). Dodana je bila koda QR za mobilno aplikacijo, ki je na voljo v opazovalnici ptic.
E1.3 – Sodelovanje z mediji
Načrtovane objave v medijih in novice, razen za lokalno TV Oron, saj so zahtevali plačilo, so bile močno prekoračene. Podrobnejše informacije o prisotnosti v medijih so na voljo v tabeli Analiza medijev:
MEDIJ | NAČRTOVANO | IZVEDENO |
Lokalni časopis “Slivniški pogledi” | 60 | 81 |
Regionalni časopis “Notranjsko primorske novice” | 15 | 17 |
Lokalni radio “Radio 94” – javljanja | 25 | 138 |
Lokalna TV “TV Oron” | 5 | 3 |
Nacionalni mediji – članki/javljanja | 10 | 92 |
Spletne objave na različnih medijskih kanalih | none | 97 |
E1.4 – Blog
NRP je projektni blog začel pisati prej, kot je bilo načrtovano, in sicer septembra 2017. Skupaj je bilo objavljenih 313 blogov. Dne 12. marca 2024 je bilo 129.243 ogledov strani, njihovo število pa še vedno narašča. V povprečju je bilo na mesec 1313 ogledov blogov (načrtovano: 100). NRP je oglede blogov beležil s spletnim programom Blogger.
Projektni blog je dostopen na povezavi: http://lifestrzen.blogspot.com
E1.5 – Kratki predstavitveni filmi o projektu
Določili smo teme za vse štiri predvidene predstavitvene filme, ki so bili izdelani v slovenski in angleški jezikovni različici.
1. Prvi predstavitveni film projekta je izšel januarja 2019 in se osredotoča na problematiko onesnaževanja na Cerkniškem jezeru.
- Prvi predstavitveni film je dostopen na povezavi: Neprijetne skrivnosti Cerkniškega jezera
- Drugi film je izšel decembra 2019, njegova glavna tema pa so ptice na Cerkniškem jezeru skozi oči domačina in ljubitelja ptic, Anžeta Škoberneta. Dostopen je na povezavi: Ptice Cerkniškega jezera.
- Tretji film je izšel novembra leta 2020. Govori o odnosu domačinov do jezera ter infrastrukturi, ki ga bo ohranjala v takem stanju, kot ga imajo domačini najraje. Film je dostopen na povezavi: Cerkniško jezero, vsak ima svojo zgodbo.
- Četrti film je izšel septembra 2021. Pripoveduje o vračanju podobe Cerkniškega jezera v čas pred sto leti, ko človek še ni posegal v njegove naravne cikle in lastnosti. Film je posvečen obnovi okljukov Stržena in legendarnemu branilcu Cerkniškega jezera, Pavlu Kunaverju. Ta žal že pokojni geograf in zgodovinar, alpinist, jamar, smučar, strasten zagovornik varstva narave in ploden poljudnoznanstveni pisec je zagotovo med najbolj zaslužnimi za to, da Cerkniškega jezera v 60. letih 20. stoletja niso popolnoma ojezerili in iz njega naredili stalnega akumulacijskega jezera, ob katerem bi gradili hotele, gostilne in morda celo hidroelektrarno. V filmčku spregovori njegov sin, ugledni profesor Jurij Kunaver, ki si želi, da bi oče lahko na lastne oči videl Stržen, ki spet teče po okljukih, ki so mu jih pred stoletjem vzeli. Dostopen na povezavi: V spomin Pavlu Kunaverju.
- Peti film je bil dodatno odobren s strani EK in ustvarjen jeseni 2023 s ciljem poudariti vse pomembne naravne vrednote, ki jih je projekt LIFE STRŽEN ohranjal in izboljševal na Cerkniškem jezeru. Film je dostopen na tej povezavi.
Promocijsko gradivo: NRP je izdelal dva transparenta – enega z bobnarico in drugega o renaturaciji. NRP je izdelal parkirne ure, ki so bile razdeljene vsem gospodinjstvom v Notranjski regiji (skupaj z biltenom), šolske zvezke, ki so bili razdeljeni vsem lokalnim otrokom, ključe USB, bandane in lesene barvice, ki so bili splošno promocijsko gradivo, razdeljeno glavnim deležnikom in različnim lokalnim združenjem, ki so iskala promocijsko gradivo za svoje dogodke.
E2 - Mreženje in diseminacija rezultatov projekta - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
V okviru te akcije se bomo povezali z vodilnimi partnerji projektu LIFE Stržen podobnimi LIFE projekti in aktivno razširjali rezultate projekta. Z obiski zavarovanih območij in organizacij, ki se ukvarjajo z naravovarstvom ter delajo na LIFE projektih, se odpirajo možnosti nadaljnjega mednarodnega sodelovanja na področju varovanja narave in zagotavljanja ugodnega stanja populacij ogroženih vrst. S sodelovanjem in izmenjavo informacij na primerih dobrih praks se poveča tudi učinkovitost izvajanja aktivnosti. Pri izvajanju našega projekta si bomo torej pomagali z že pridobljenimi projektnimi izkušnjami drugih organizacij. V okviru te akcije je predvideno tudi aktivno predstavljanje in širjenje rezultatov projekta LIFE Stržen na kongresih in tematskih dogodkih z namenom prenašanja primerov dobre prakse.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
E2.1: Mreženje z drugimi projekti
Projekt LIFE Stržen smo dodali na RiverWiki, spletni portal na katerem so navedeni vsi projekti, ki se ukvarjajo z obnovo vodotokov. Portal je ustanovil projekt EU LIFE + RESTORE. Članek o našem projektu smo po renaturaciji posodobili z rezultati.
Septembra 2017 je projektna ekipa potovala v Latvijo na obisk k projektu LIFE Coastlake »Obnova habitatov bobnarice na dveh priobalnih jezerih v Latviji« (LIFE12 NAT/LV/000118), v okviru katerega so ulovili več osebkov bobnarice in urejali njen habitat, in na Poljsko v nacionalni park Biebrza, kjer sta potekala dva LIFE projekta, v okviru katerih so obnavljali vodotoke in urejali habitate, primerne za bobnarico: Restoration of the hydrological system in the Middle Basin in the Biebrza Valley. Phase I (LIFE09 NAT/PL/000258) in Restoration of hydrological system in the Middle Basin of the Biebrza Valley. Phase II (LIFE13 NAT/PL/000050). Na Poljskem smo obiskali še Dr. Marcina Polaka z univerze v Lublinu, ki je strokovnjak za bobnarico in je spomladi 2018 prišel v Slovenijo za pomoč pri iskanju njenega gnezda in ulovu enega osebka (akcija A1).
Marca 2018 smo na Irskem obiskali Burren National Park, kjer je potekal projekt BurrenLIFE (LIFE04 NAT/IE/000125). Spoznali smo tudi projekte GeoparkLIFE (LIFE11 ENV/IE/000922), Mulkear LIFE (LIFE07 NAT/IRL/000342) in KerryLIFE (LIFE13 NAT/IE/000144).
Z dejavnostmi mreženja so bile pridobljene dragocene informacije za izvajanje akcij A1, A2 in C5 ter za renaturacijo. Kot je bilo načrtovano, je bilo izvedeno mreženje s štirimi vodji projektov LIFE, predstavljeni pa so bili rezultati sedmih projektov LIFE.
E2.2: Diseminacija rezultatov projekta
Rezultati projekta LIFE STRŽEN so bili zelo široko razširjeni. Skupno so bili rezultati projekta predstavljeni na 20 različnih dogodkih (od 12 načrtovanih).
Konference
Projekt LIFE STRŽEN je bil predstavljen na 6 konferencah: (1) Mednarodna konferenca – LIFE kmetijstvo – rešitve za okoljsko trajnostno kmetovanje (maj 2018), (2) Mednarodna konferenca – Upravljanje čezmejnih vodnih teles – primerjava izkušenj (november 2018), (3) Mednarodna konferenca – EBCC – Bird Numbers 2019 (april 2019), (4) Konferenca za sektor upravljanja voda v Sloveniji – 30. Mišičev vodarski dan (november 2019), (5) 12. evropska konferenca o ekološki obnovi (SERE) (september 2021) in (6) 21. mednarodna konferenca EURO-INBO (oktober 2023).
Neposredno razširjanje znanja o obnovi
NRP je delil znanje o renaturaciji od pridobivanja dovoljenj do neposrednega izvajanja z: (1) predstavniki različnih organizacij, ki se ukvarjajo z ohranjanjem narave na Škotskem (jul. 2018), (2) Zavodom Revivo (mar. 2020), (3) Mrežo SavaParks (maj 2020), (4) Zavodom Ruđer Bošković iz Hrvaške, Zagreb (maj 2020 in avg. 2022), (5) predstavniki različnih organizacij, ki se ukvarjajo z ohranjanjem narave v Srbiji (nov. 2021).
Razširjanje znanja o drugih temah: (1) vzpostavili smo sodelovanje s projektom LIFE LYNX za optimizacijo dejavnosti vključevanja lokalne javnosti in deležnikov (julij 2018), (2) predstavili smo rezultate projektni skupini COOP MDD (Interreg Danube Transnational Programme) (junij 2018), (3) delili smo informacije o nakupu zemljišč z ekipo LIFE AMPHICON, (4) ter informacije o vzpostavitvi infrastrukture (september 2020) in (5) delili smo informacije o naravovarstvenem nadzoru Cerkniškega jezera s slovensko skupino LIFE IP (maj 2022).
Poleg tega je bil projekt predstavljen na (1) 57. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu, ki ga je vodila Irena Likar, izbrana za obraz EK v kampanji EU Protects (avgust 2019), (2) Irena Likar je predavala na dveh delavnicah LIFE, organiziranih v okviru projekta LIFE14 CAP/SI/000012, in (3) predstavila projekt LIFE novemu slovenskemu ministru za naravo in okolje s poudarkom na tem, kako pomembno je ohraniti nacionalno financiranje projektov LIFE. Ekipa projekta LIFE STRŽEN se je udeležila tudi mednarodne konference LIFE AMPHICON (maj 2022) in projekt predstavila na stojnici.
NRP je pripravil poročilo o diseminaciji, v katerem so podrobno opisane dejavnosti diseminacije.
Rezultati:
E2.1: Mreženje z drugimi projekti
- Prispevek o projektu LIFE Stržen na spletnem portalu RiverWiki
- Poročilo o projektni izmenjavi na Poljskem in v Latviji
- Poročilo o projektni izmenjavi na Irskem
E2.2: Diseminacija rezultatov projekta
- 01_Marec 2018: Delavnica na temo priprave projekta LIFE
- 02_8. in 9. maj 2018: Mednarodna LIFE konferenca za mreženje (LIFE kmetovanje – okoljsko vzdržno kmetijstvo); 02_Mednarodna LIFE konferenca za mreženje_zahvala_Likar
- 03_15. junij 2018: Strokovna ekskurzija projekta Coop MDD – pregled LIFE projektov NRP
- 04_6. julij 2018: Ecosystem management in NRP – Škotske naravovarstvene institucije na obisku
- 05_20. julij 2018 in 14. november 2018: Srečanje ekipe LIFE Lynx in LIFE Stržen
- 06_16. november 2018: The management of cross-border water bodies (Project Siliffe); CONFERENCE PROGRAM: The management of cross-border water bodies
- 07_8 – 13. april 2019: Predstavitev projekta LIFE Stržen na konferenci EBCC – Bird Numbers 2019 (Évora, Portugalska); 07_EBCC_Poster LIFE Stržen; 07_EBCC_BIRD NUMBERS 2019_Book of abstracts
- 08_29.11.2019: Mišičevi dnevi_Maribor
- 09_6.3.2020_Prenos znanja o renaturaciji_Zavod Revivo_lista prisotnosti
- 10_25.05.2020 Stržen restoration, Sava Parks Meeting
-
- 12_28.05.2020: Institut Ruđer Boskovic – predaja informacij o renaturaciji_lista prisotnosti
- 13_21.8.2020: Renaturacija_obisk ministra za okolje in prostor
- 14_16.09.2020: terenski ogled_obisk ekipe LIFE AMPHICON_lista prisotnosti
15. Predstavitev projekta LIFE Stržen na mednarodnem simpoziju SER Europe o ekološki renaturaciji.
E3 - Ozaveščanje lokalnega prebivalstva o pomenu projekta za lokalno skupnost - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Pomembno se nam je zdelo, da je lokalno prebivalstvo redno obveščeno o aktivnostih, ki smo jih izvajali v okviru projekta. Ozaveščali smo s pomočjo informativnih biltenov, ki so izhajali dvakrat letno in so bili razdeljeni po gospodinjstvih, na spletni strani pa so dostopne tudi elektronske verzije. Bilteni vsebujejo ključne informacije o projektu. Projekt smo predstavljali tudi na vsakoletni majski prireditvi »Dan Notranjskega parka«. Tam se je podrobno predstavil napredek izvajanja projekta in pomen LIFE projekta z vidika kompleksnega varstva narave. Na prireditvi smo izpostavili ljudi, domačine, ki so nam v času priprave projekta in pri njegovi izvedbi pomagali. Pripravila se je tudi razstava likovnih, video, foto in literarnih del, ki so jih pripravili otroci v okviru izvedenih natečajev. Poleg tega smo za otroke organizirali naravoslovne dneve, dva mladinska tabora in pa vsakoletne ustvarjalne natečaje za šole in vrtce.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
E3.1. OZAVEŠČANJE LOKALNEGA PREBIVALSTVA
1. Informativni bilten
Skupaj je bilo pripravljenih 12 številk biltena. Bilten so poleg vseh gospodinjstev v Občini Cerknica prejemala tudi gospodinjstva v dveh sosednjih občinah, Občini Loška dolina in Občini Bloke, saj sta obe tesno povezani s projektnim območjem in v njih živi več lastnikov zemljišč Cerkniškega jezera.
1. številka biltena Iz tršce (december 2017)
2. številka biltena Iz tršce (maj 2018)
3. številka biltena Iz trsce (december 2018)
4. številka biltena Iz trsce (maj 2019)
5. številka biltena Iz trsce (december 2019)
6. številka biltena Iz trsce (maj 2020)
7. številka biltena Iz trsce (november 2020)
8. številka biltena Iz trsce (maj 2021)
9. številka biltena Iz tršce (december 2021)
10. številka biltena Iz tršce (junij 2022)
11. številka biltena Iz tršce (december 2022)
12. številka biltena Iz tršce (maj 2023)
2. Prireditev Dan Notranjskega parka
Leto 2018: Ta vsakoletni dogodek smo maja 2018 prvič organizirali v okviru projekta LIFE Stržen. Na dogodku smo podelili nagrade zmagovalcem ustvarjalnega natečaja in razstavili njihova dela. Pripravili smo številne aktivnosti, med drugim smo vzpostavili poseben “LIFE kotiček”, v katerem smo predvsem otrokom predstavljali projekt LIFE Stržen. Otroci so se spoznavali tudi z drobnimi nevidnimi bitji Cerkniškega jezera. Na dogodku so sodelovali številni deležniki projekta (turistične kmetije in ponudniki, Ribiška družina Cerknica, Lovska družina Cerknica…)
Leto 2019: Osrednja prireditev – Dan Notranjskega parka – je potekala v soboto, 25. maja 2019, na parkirišču ob Cerkniškem jezeru, na koncu vasi Dolenje Jezero. Aktivnosti so se začele izvajati že ob 8.00 zjutraj, stojnice in delavnice pa ob 9.00 zjutraj. Pri izvajanju aktivnosti so sodelovala mnoga lokalna društva in vodniki. Na dogodku smo podelili nagrade zmagovalcem ustvarjalnega natečaja ter poslušali zmagovalne literarne izdelke, ki so jih prebrali sami nagrajenci.
Tekom celotnega dneva so na prireditvenem prostoru potekale tudi raznorazne aktivnosti za otroke. V goste smo povabili druge izvajalce slovenskih LIFE projektov, in sicer projekte LIFE for Lasca, LIFE Lynx in LIFE Naturaviva. Ekipe teh projektov in projekta LIFE Stržen so tekom celega dneva vodile delavnice za otroke na raznih lokacijah ob Cerkniškem jezeru.
Leto 2020 in 2021: Dogodek smo zaradi ukrepov proti širjenju virusa Covid-19 žal morali odpovedati.
Poleg tega smo pripravili tri podobne dogodke, da bi dosegli načrtovano število 5, in sicer (1) sodelovanje na tradicionalni lokalni prireditvi TD Menišija z naslovom “Na lepi Menišiji” v juniju 2022, (2) organizacija druženja projektov LIFE ob Cerkniškem jezeru maja 2023 in (3) ponovno v juniju 2023. Podrobneje je organizacija dogodkov pojasnjena v končnem poročilu o dogodkih NRP.
E3.2 OZAVEŠČANJE OTROK IN MLADINE
1. Naravoslovni dnevi
Delovni listi za štiri različne starostne skupine (za prvi in drugi, tretji in četrti, peti in šesti ter sedmi, osmi in deveti razred).
- Naravoslovni dan v Notranjskem parku (Učni listi za 1. in 2. razred)
- Naravoslovni dan v Notranjskem parku (Učni listi za 3. in 4. razred)
- Naravoslovni dan v Notranjskem parku (Učni listi za 5. in 6. razred)
- Naravoslovni dan v Notranjskem parku (Učni listi za 7., 8. in 9. razred)
Šolsko leto 2017/2018: Z vodenjem naravoslovnih dni smo začeli v maju 2018. Do konca šolskega leta smo izvedli 5 aktivnosti, ki se jih je udeležilo skupno približno 516 otrok.
Šolsko leto 2018/2019: V šolskem letu 2018/2019 smo izvedli 15 aktivnosti, katerih se je skupno udeležilo 844 učencev, dijakov in predšolskih otrok.
Šolsko leto 2019/2020: V šolskem letu 2019/2020 smo izvedli 4 aktivnosti, katerih se je skupno udeležilo 104 učencev, dijakov in študentov.
Šolsko leto 2020/2021: V šolskem letu 2020/2021 smo izvedli 5 aktivnosti, na katerih smo predstavljali tematike, ki jih obravnava projekt LIFE Stržen. Skupno je bilo udeleženih 118 učencev in dijakov. V spomladanskem času zaradi epidemije covid-19 in zaprtja šol naravoslovnih dni ni bilo.
Skupaj se je naravoslovnih dni udeležilo 1564 otrok. Podrobneje je organizacija naravoslovnih dni in njihova analiza razložena v Zaključnem poročilu o izvedbi naravoslovnih dni z analizo šol in udeležencev.
2. Ustvarjalni natečaj za šole in vrtce
Šolsko leto 2017/2018: Prvi ustvarjalni natečaj z naslovom Zima na jezeru smo organizirali v šolskem letu 2017/18. Zmagovalce smo nagradili na prireditvi Dan Notranjskega parka maja 2018.
Šolsko leto 2018/2019: Tema natečaja v šolskem letu 2018/19 je bila Skrivnostni svet ptic. Zmagovalci vseh treh kategorij (likovni, literarni in foto ali video) so bili določeni prek glasovanja na projektni spletni strani. Razstavo smo pripravili v okviru prireditve Dnevi Notranjskega parka 2019, nagrajencem pa smo podelili nagrade na osrednjem dogodku prireditve v soboto, 25.5.2019.
Šolsko leto 2019/2020: Tema natečaja v šolskem letu 2019/2020 je bila Če bi bil žival. Zmagovalce vseh treh kategorij (likovni, literarni in foto) je izbrala strokovna komisija, nagrade pa so nagrajenci prejeli po pošti.
Šolsko leto 2020/2021: Tema natečaja v šolskem letu 2020/2021 je bila Prihodnost našega planeta. Zmagovalce vseh treh kategorij (likovni, literarni in foto) je izbrala strokovna komisija, nagrade pa so nagrajenci prejeli po pošti. Priznanja za sodelovanje so prejeli vsi otroci, ki so nam poslali svoj izdelek.
Šolsko leto 2021/2022: Tema natečaja v šolskem letu 2020/2021 je bila Po starih vijugah v boljši jutri. Zmagovalce vseh treh kategorij (likovni, literarni in foto) je izbrala strokovna komisija, nagrade pa so nagrajenci prejeli po pošti. Priznanja za sodelovanje so prejeli vsi otroci, ki so nam poslali svoj izdelek.
Skupaj smo prejeli 639 umetniških del (443 risb, 141 literarnih del in 55 fotografij). Vsa prejeta dela so naložena na spletni strani LIFE STRŽEN.
3. Mladinski naravovarstveni tabor
Skupno so bili organizirani 3 naravovarstveni tabori. Prvotno sta bila načrtovana 2 tabora, vendar sta DOPPS in NRP zaradi podaljšanja projekta leta 2023 izvedla še en dodatni tabor. Prvi naravovarstveni tabor za mlade je bil organiziran od 24. junija do 1. julija 2018 (23 udeležencev). Drugi tabor je bil organiziran od 27. junija do 4. julija 2021 (24 udeležencev). Tretji, dodatno odobreni tabor je bil organiziran od 24. junija do 30. junija 2023 (14 udeležencev).
Sklop akcij F: Management in izvedba projekta
F1 - Management projekta - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Ta akcija je osredotočena na administrativno in finančno vodenje ter izvedbo projekta. Učinkovit management je ključnega pomena za uspešnost izvedbe projekta. Vsi sodelujoči partnerji so že imeli izkušnje z managementom evropskih in nacionalnih projektov in so že ali pa še sodelujejo v LIFE projektih. Seznanjeni so s strogimi pravili finančno-administrativnega managementa in odgovornostjo za izvedbo projektnih del.
Manager projekta je bil zadolžen za nudenje podpore in nadzor nad izvajanjem aktivnosti vseh partnerjev ter koordinacijo skupnih aktivnosti. Imel je pregled nad financami in časovnim izvajanjem projektnih aktivnosti ter nad vso projektno dokumentacijo. Za koordinacijo in izvajanje projektnih aktivnosti posameznega partnerja so bili zadolženi koordinatorji projekta. Ti so usklajevali delo projektne ekipe znotraj organizacije. Na projektu so bili za izvedbo projektnih aktivnosti zaposleni še strokovni in tehnični sodelavci.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Vodenje projekta je bilo izvedeno, kot je bilo predvideno. Avgusta 2017 je NRP za vodjo projekta imenoval Ireno Likar. Avgusta 2017 je bila ustanovljena tudi projektna skupina.
Oktobra 2017 je NRP pripravil smernice za zeleno javno naročanje, decembra 2017 pa procesni načrt in komunikacijski načrt. Do konca decembra 2017 so bili podpisani vsi partnerski sporazumi. Izvedeni so bili redni usklajevalni sestanki s predstavniki vseh projektnih partnerjev. Skupaj je bilo do decembra 2023 izvedenih 52 usklajevalnih sestankov, kar je nekoliko manj od načrtovanih 60 sestankov. Vendar je bilo to zato, ker je bilo veliko vprašanj rešenih po telefonu ali elektronski pošti ali celo v okviru drugih projektnih akcij.
Rezultati:
F2 - Projektni svet deležnikov - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Dobra, podrobnejša seznanjenost ključnih deležnikov s projektnimi aktivnostmi in tudi z nameni porabe denarja je bistvena za uspeh projekta. Prav tako je za vodenje projekta bistvena povratna informacija s terena, od različnih struktur ljudi. V ta namen je bil v okviru te akcije ustanovljen projektni svet. Vanj so vključeni predstavniki ključnih deležnikov iz lokalnega okolja, strokovnjaki ter predstavniki projektnih partnerjev.
Člani projektnega sveta so:
– manager projekta in direktor Notranjskega regijskega parka,
– koordinatorji partnerskih organizacij,
– župan Občine Cerknica, ustanoviteljice parka,
– predsednik Ribiške družine Cerknica,
– predsednik Lovske družine Cerknica,
– trije predstavniki lokalnih turističnih ponudnikov ali gospodarstva,
– predsedniki treh lokalnih agrarnih skupnosti,
– predstavnika dveh političnih strank.
Na zasedanja projektnega sveta bosta vabljena tudi nacionalni LIFE koordinator za področje narave in nadzornik projekta LIFE STRŽEN.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
NRP je oktobra 2017 začel z aktivnostmi za organizacijo projektnega sveta ključnih deležnikov in začel z zbiranjem informacij o najpomembnejših predstavnikih turističnih deležnikov in lokalnih političnih strank. Vsem pomembnim deležnikom so bila poslana vabila za vključitev v projektni svet deležnikov. Pred pošiljanjem teh vabil je vodja projekta vsakega posebej osebno poklicala in mu razložila namen in obveznosti, povezane s članstvom v tej skupini. Skupno je bilo organiziranih sedem (od desetih načrtovanih) svetov. Prvi svet je potekal decembra 2017, drugi aprila 2018, tretji decembra 2018, četrti maja 2019, peti decembra 2019, šesti novembra 2021 in sedmi decembra 2022. Po vsakem sestanku je skupina NRP pripravil zapisnik sestankov sveta (Deliverable F2), ki je bil poslan vsem udeležencem.
Predstavniki projekta LIFE Lynx so bili vključeni v Svet ključnih deležnikov projekta. Ta vključitev, ki je temeljila na skupnih ciljih obeh projektov, je poenostavila sodelovanje, saj je predstavnikom projekta LIFE Lynx omogočila, da na sejah sveta predstavijo svoje dejavnosti in tako izkoristijo skupne interese. Ta strategija zmanjšuje utrujenost deležnikov ter povečuje sodelovanje in učinkovitost.
Rezultati:
Fotogalerija prvega zasedanja projektnega sveta:
Fotogalerija tretjega zasedanja projektnega sveta:
Fotogalerija četrtega zasedanja projektnega sveta:
F3 - Revizija projekta - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Neodvisni finančni revizor je preveril končni izkaz o poročanih projektnih izdatkih in prihodkih v končnem finančnem poročilu. Revizor je preveril skladnost z nacionalno zakonodajo in računovodskimi standardi ter glede na podpisan sporazum o nepovratnih sredstvih (Grant agreement) in Splošna navodila (Common provisions) preveril ustreznost projektnih stroškov. Dodatno bo preveril vire financiranja projekta in morebitno dvojno sofinanciranje aktivnosti iz drugih finančnih instrumentov Evropske komisije. Delo, ki ga je opravil revizor, je bilo izvedeno skladno s smernicami Evropske komisije in je bilo napisano v ustrezni obliki.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Revizijo projekta je opravila družba Ernst & Young d.o.o. Revizija se je začela maja 2023 in je zajemala poslovna leta od leta 2017 do konca leta 2022. Revizija za leto 2023 je bila opravljena leta 2024, po zaključku poslovnega leta. Družba Ernst & Young je pregledala 62 % vseh odhodkov in preverila skladnost končnega finančnega poročila z nacionalno zakonodajo, računovodskimi pravili in sporazumom o nepovratnih sredstvih. Revizija je zagotovila tudi, da sofinanciranje projekta ni izviralo iz drugih finančnih instrumentov Evropske unije, kar je v skladu s smernicami Evropske komisije. Revizija je bila zelo temeljita in natančna. Preverjeni so bili vsi izračuni, vsa dokazila itd.
F4 - LIFE po LIFE-u - ZAKLJUČENA
Opis akcije:
Naš cilj je bil dosežene rezultate vzdrževati tudi po koncu trajanja projekta. V zadnjih mesecih trajanja projekta smo zato izdelali načrt dela LIFE po LIFEu. To je pomemben dokument, v katerem so zapisana izhodišča za nadaljnje delo na področju ohranjanja in varovanja narave na območju Cerkniškega jezera. Pri pripravi načrta dela po LIFE projektu so sodelovali vsi projektni partnerji. V načrtu dela so podrobno opredeljene vse aktivnosti, ki se bodo nadaljevale po zaključku projekta. Opis posamezne aktivnosti vsebuje odgovorno institucijo, načine izvedbe in količino dela. Dokument je pripravljen v slovenskem in angleškem jeziku.
Status: Akcija je v celoti izvedena in zaključena
Načrt LIFE after LIFE je bil pripravljen v tesnem sodelovanju s projektnimi partnerji. Načrt predvideva nadaljevanje naslednjih ukrepov:
- Usmerjanje in pospeševanje obnove habitatov.
- Ohranjanje ugodnega ekološkega stanja in zmanjševanje motenj.
- Spremljanje učinkov obnove ekosistemov.
- Ozaveščanje in razširjanje informacij.
- Soupravljanje ohranjanja narave na območju.
Poleg tega je predvidena tudi ocena potrebnih stroškov. Nadaljevanje teh ukrepov je bistvenega pomena za ohranjanje in izboljšanje zdravja ekosistemov in habitatov. Zagotavlja, da se obnovitvena prizadevanja, ki so se začela med projektom, ohranijo, kar omogoča obnovo biotske raznovrstnosti in ekosistemskih funkcij. Stalno spremljanje je ključnega pomena za spremljanje napredka, ugotavljanje morebitnih novih težav in ustrezno prilagajanje strategij upravljanja.
Širjenje informacij ima v tem procesu ključno vlogo, saj širi znanje in razumevanje o pomenu obnove habitatov, ekološkega vzdrževanja in trajnostnih praks upravljanja. Z učinkovitim obveščanjem o ciljih in koristih teh akcij lahko zainteresirane strani in javnost vključimo in spodbudimo k sodelovanju pri ohranitvenih dejavnostih. Poleg tega razširjanje olajšuje izmenjavo najboljših praks in pridobljenih izkušenj, kar zainteresiranim stranem omogoča, da se učijo iz izkušenj drugih in povečajo učinkovitost svojih prizadevanj za ohranjanje.
Publikacija LIFE after LIFE je pripravljena v slovenskem in angleškem jeziku.