Notranjski regijski park z navdušenjem sporoča, da se je priključil Svetovni koaliciji #ZdruženiZaBiotskoPestrost (#UnitedforBiodiversity). Ponosni smo, da smo del vse daljšega seznama mednarodnih organizacij, ki skupaj podpirajo zaščito svetovne biotske raznovrstnosti! Gre za globalno združenje Evropske komisije “Združeni za biotsko pestrost”, ki je bila ustanovljena lani, njene zaveze pa se bodo še okrepile na letošnjem jesenskem zasedanju Konvencije o biološki raznovrstnosti CoP 15. Tu bo sprejeta nova zavezujoča podlaga za zaščito in obnovo narave, ki bo še bolj pomembna od Pariškega sporazuma, ki je prepoznal resnost podnebne krize.
Evropski komisar za okolje, oceane in ribištvo je združenje, v katerega so vabljeni vsi svetovni naravni parki, akvariji, botanični vrtovi, živalski vrtovi, muzeji in raziskovalna središča, pospremil z besedami: »Vse vrste, od bakterij do sesalcev, rastlin in žuželk so koščki velike uganke življenja. Vse so med seboj povezane in druga od druge odvisne. Vendar pa je ena od teh vrst, naša, človeška vrsta, danes odgovorna za podnebno krizo in krizo narave, kar vodi v gromozansko izgubo biotske raznovrstnosti. S tem, ko ljudje uničujemo ekosisteme na Zemlji, predstavljamo grožnjo svoji hrani, zdravju, gospodarstvu, prihodnosti.«
Zgornje, srh zbujajoče besede niso pretiravanje, ampak naša realnost. Če kdaj, je zdaj zadnja priložnost, da človek s svojim ravnanjem na planetu Zemlja začne delovati kot eden od koščkov v sestavljanki biodiverzitete, ne pa kot vzvišena sila, ki ji je podrejeno vse, kar raste in diha. Naš park bo, tudi kot kot del združenja, z vsako svojo aktivnostjo in izobraževanjem ljudi še naprej ozaveščal o trenutni krizi, v katero je človek pahnil naravo. Sicer pa je naš park vzorčni primer ohranjanja biotske pestrosti, renaturacije vodotokov, ki jih izvaja, pa izstopajo v mednarodnem merilu.
Od vseh naravnih parkov v Sloveniji naš upravlja daleč največjo površino vlažnih in mokrotnih travnikov. S tem pomembno prispeva k ohranjanju ogroženih vrst travnikov in mokrišč. Pestrost rastlin in živali, med katerimi so številne ogrožene in redke, je tu izjemna. V našem parku so doslej opazili skoraj 280 različnih vrst ptic, kar je polovica vseh v Evropi živečih vrst!
Posebna vrsta čaplje, bobnarica, na območju Slovenije gnezdi samo na Cerkniškem jezeru. To skrivnostno ptico po svetu izjemno ogroža izguba trstičij, ki se spreminjajo zaradi izsuševanja in spreminjanja tradicionalnega režima žetve trsta ter zaradi obremenjevanja voda s prekomernim vnosom mineralnih gnojil in onesnaževanja voda s strupenimi snovmi. Tudi motnje v času gnezdenja imajo lahko zanjo usodne posledice. S skrbnim gospodarjenjem z zemljišči park ohranja za bobnarico ustrezne habitate, v okviru projekta LIFE Stržen pa ureja mirno cono zanjo.
Cerkniško jezero je eno od petih območij, kjer se je pred natanko enim letom začel pilotni monitoring divjih čebel v Sloveniji. Prvi rezultati kažejo, da območje izstopa po velikem deležu čmrljev. Ti so lani predstavljali skoraj polovico vseh zabeleženih divjih čebel. To je kar dva- do štirikrat toliko kot na ostalih preučevanih območjih. Ena od možnih razlag za visok delež čmrljev ob Cerkniškem jezeru so dobre prehranske razmere preko celotne sezone. Čmrlji namreč živijo v družinah, ki za uspešen razvoj potrebujejo hrano od pomladi do jeseni, torej dlje kot večina drugih divjih čebel.
Ob zadnjem tradicionalnem popisu ptiča kosca (junija 2020) smo na Cerkniškem jezeru našteli 103 kosce. Cerkniško jezero je tako trenutno najboljše območje za kosca v državi. Koščeva populacija na Cerkniškem jezeru je stabilna oziroma celo nekoliko narašča, medtem ko so povsod drugod po Sloveniji zaskrbljeni zaradi upada. Od leta 1999 do danes se je njegova populacija v Sloveniji prepolovila! Do leta 2016 je za najboljše območje za kosca veljalo Ljubljansko barje, a se tam njihovo število zmanjšuje. Dobro stanje populacije koscev na Cerkniškem jezeru pa je povezano z odsotnostjo vplivov intenzivnega kmetijstva in z dobrim naravovarstvenim delom Notranjskega regijskega parka.
Veseli nas, da smo v Združenju za biodiverziteto povezani z vsemi institucijami in organizacijami, ki z nami delijo zavzeto skrb za ohranjanje biotske pestrosti. Z združenimi močmi in osveščanjem prebivalcev Zemlje bomo lahko uspeli zaustaviti podnebno krizo in grožnje našim ekosistemom. Tudi z nasveti posameznikom, kako z vsakdanjim življenjem prispevamo k ohranjanju narave.
Čas je, da stopimo skupaj in biotsko raznovrstnost postavimo na vrh agende voditeljev sveta!
#UnitedforBiodiversity #ZdruženiZaBiotskoPestrost #Za Naravo #SmoDelRešitve #CoP15 #LIFE #LIFE_Stržen