Človekova dejavnost je v zadnjih desetletjih bistveno spremenila kar tri četrtine kopnega in dve tretjini oceanov. To je destabiliziralo naše podnebje in podporne sisteme za naravno življenje. Posledično je obstoj človeka na Zemlji dolgoročno ogrožen. Evropska unija je zato sprožila spletno javno posvetovanje o pripravi pravno zavezujočih ciljev EU za obnovo narave. Načrtuje namreč nov zakon, s katerim bo obnova naravnega okolja postala pravno zavezujoča. Poleg mokrišč, šotišč, travnikov, gozdov, poplavnih ravnic, rek in morja gre tu tudi za izboljšanje stanja naših jam in kraškega območja. Hkrati gre tudi za naše podnebje, zdravje in preživetje človeštva ter zaščito vsega, kar je še naravno.
Foto: EU_© European Union, 2020 – Photographer Jennifer Jacquemart
Evropska komisija zato vabi svoje državljane, vključno z vami, ki to berete, naj podajo mnenje o tem, kakšna bi morala biti ta obnova. Namen posveta je pridobiti poglede vseh zainteresiranih strani o nadaljnji evropski politiki za ohranitev biotske raznovrstnosti. Za povratne informacije bo posvetovanje odprto 12 tednov, in sicer do 2. aprila.
Foto Grega Žorž
Hkrati so BirdLife Europe, Evropski urad za okolje in Urad za evropsko politiko WWF začeli s kampanjo #RestoreNature, ki se zavzema za spremembe zakonodaje za obnovo narave na podlagi znanosti in konkretnih učinkov.
Podpis peticije in več informacij