Ekipa Notranjskega parka, podkrepljena s strokovnimi močmi predstavnikov Zavoda za ribištvo, Zavoda za varstvo narave in Društva za opazovanje in preučevanje ptic (DOPPS) si je natančno ogledala lokacijo, kjer bodo ponovno zavijugali umetno izravnano strugo vodotoka Stržen.
Na območju Ključev smo si ogledali, kako bodo speljani novi okljuki, določili območje, kjer bomo pustili, da zemljo ponovno poraste trstičje, ki ga bo zaradi posega potrebno odstraniti, in kjer bo imela ptica bobnarica svoje območje za nemoteno gnezdenje. Strugo Stržena bomo podaljšali za 1,5 km, v osrednjem delu leta se bo podaljšal tudi zadrževalni čas vode. DOPPS je po ogledu že začel pripravljati strokovna navodila parku, kako ustrezno vzdrževati območje, da bo kar se da prijazno bobnarici, pa tudi drugim, za jezero značilnim pticam.
Nepredvidljivi značaj Cerkniškega jezera so v preteklosti skušali krotiti na različne načine. Želeli so ga ponovno izsušiti, potem so na njem celo načrtovali hidroelektrarno. Dejansko pa so ga najbolj prizadeli osuševalni posegi v zadnjih stoletjih, s katerim so želeli jezerska tla oblikovati za poljedelstvo in živinorejo. Tako so zmanjšali čas, ko se v jezeru zadržuje voda, to pa je usodno vplivalo na življenjski prostor številnih rastlin in živali, ki so zato od tam izginile. To je ogrozilo tudi gnezdišča skrivnostne, redke ptice bobnarice, ki v Sloveniji živi le na Cerkniškem jezeru.
In prav zato, da bi jezero vrnili v njegovo prvotno stanje, bobnarici in drugim pticam pa spet omogočili prave razmere za bivanje, bo park s pomočjo evropskega projekta Life Stržen ponovno vzpostavil okljuke tam, kjer je bila struga izravnana. Načrt je narejen, z deli pa začnemo avgusta, saj šele takrat s prekopavanjem ne bomo ogrozili drstenja rib in gnezdenja ptic.