Togotnika, ki smo ju ugledali prejšnjič, sta odletela na drug konec jezera. Mimogrede, ste vedeli, da se nekateri samci te vrste ptičev šemijo? Kot mi, človeški samci in samice za pusta. A tile pernati fantje to počnejo v času parjenja, ko skušajo osvojiti samico. Nekateri si za ta namen nadenejo svečan ovratnik in lasuljo. In se nimajo za šeme, temveč za neverjetne lepotce.
Morda kakšnega ugledamo iz naslednje opazovalnice na naši poti, najvišje in najbolj posebne izmed vseh:
OPAZOVALNICA OTOČEC
Lokacija: na gozdnem grebenu hriba Otočec, ki se v strmejšem odseku spusti proti cesti Dolenje jezero – Otok.
Skozi daljnogled vidimo devet metrov visok stolp, ki spominja na visoko lovsko prežo. Do opazovalne ploščadi, ki se nahaja na šestih metrih višine, nas vodijo cikcakaste lesene stopnice. Tam nas pričaka osupljiv pogled na jezero in njegovo idilično okolico. In res, poglejte jih, jata togotnikov se je pravkar dvignila v nebo.
Tudi v opazovalnici Otočec so na tramovih table z zanimivimi informacijami o tistem, kar vam ponuja pogled s tega vzvišenega položaja. Spodaj, ob stolpu je manjša lesena klop.
OPAZOVALNICA NAD LEVIŠČI
Lokacija: samotna skala nad jezerom v bližini vasi Otok
Z visoke točke, na kateri bo stala ta opazovalnica, lesena ploščad s streho, se razteza eden izmed najlepših pogledov na Cerkniško jezero. V vseh letnih časih. Najsi bo pozimi, ko lahko zremo v ledeno zrcalo, v katerem se prelivajo odtenki zimskega neba in od zmrzali otrdele “tršce”, ali poleti, ko je voda barvna paleta smaragdne in modre, na njej pa živahno druženje pernatih prebivalcev jezera.
OPAZOVALNICA GORENJE JEZERO
Lokacija: edina od opazovalnic, ki bo na povsem ravnem terenu, na travnatem bregu, nekaj metrov od mostu, ki ob cesti Otok – Gorenje jezero, vodi čez potok Stržen.
Opazovalnica je zasnovana kot manjša lesena hiška, z dvokapno streho, ki bo na čelnih stranicah odprta, na bočnih stranicah pa bodo table z informacijami in zanimivimi, poučnimi vsebinami. Ob opazovalnici bo učilnica na prostem, dve veliki, široki leseni klopi za opazovanje, poslušanje, celo za ležanje. Če dobro pogledamo skozi naš daljnogled, lahko vidimo četverico belih čapelj, ki zdaj, pozimi, prav tako nosijo masko – v zasneženi okolici se povsem zlijejo z belino in težko bi jih opazili. Maskirna oblačila nosi tudi ptica bobnarica, ki jo je med trsjem res težko opaziti.
Posebnost te opazovalnice pa je, da lahko iz nje, ob jasnem vremenu in dobri vidljivosti ugledate najvišjo slovensko goro, kako se bohoti nad Cerkniškim jezerom.
Naslednjič: krožna učna pot ob kristalnih izvirih