Na sobotno dopoldne smo se sprehajali po poti izvirov Cerkniškega jezera. Prepričali smo se, da se jezero resnično rojeva skoraj izpod vsake skale. Ker pa že dolgo ni bilo padavin, je bilo veliko bruhalnikov, estavel in drugi izvirov, suhih. Tako smo si lahko natančno ogledali vse te kraške pojave. Ko bo spet padel dež in bo iz izvirov bučalo in bobnelo, nas bo narava ponovno očarala s svojo mogočnostjo in lepoto.
Na koncu poti so nas s pristno domačo hrano pogostili na kmetiji T’Dolenj.
V nedeljo smo se odpravili na del poti Drvošec ob Cerkniškem jezeru in prisluhnili pticam.
Na začetku smo poskušali odmisliti ves moteč hrup, tako da smo za nekaj minut zaprli oči in se poskušali osredotočiti samo na zvok ptic. Nato smo ugotavljali od kod ta skrivnostni zvok prihaja. Sledilo je iskanje ptic med krošnjami dreves in grmov s pomočjo daljnogledov, ki so si jih obiskovalci prinesli sami in na zadnje je sledilo še prepoznavanje ptičje vrste. Vodička je med drugim s sabo imela debelejšo knjigo ptičjih vrst in nam je vsako slišano ptico tudi predstavila. Na voljo smo imeli tudi manjši teleskop, ki je pripomorel k temu, da smo si barvite ptice lahko ogledali še bolj podrobno.
Ko smo del poti prehodili po vroči makedamski poti, je vsem odleglo, ko je ta zavila v hladen bukovo-jelov gozd in nas kmalu pripeljala do prve lesene ptičje opazovalnice. Tu so naš dih za nekaj trenutkov ukradle Črne štorklje, ki se sicer bolj redko prikažejo pred objektiv. Poleg njih pa so sredi močvirja potrpežljivo pozirale še Navadne štorklje in razne Čaplje, ki so bile tu zgolj na gostovanju.
Pot smo nato nadaljevali do naše zadnje postojanke, še ene ptičje opazovalnice. Tu so bile ptice bolj sramežljive, a vseeno nam jih je nekaj uspelo opaziti, med drugim tudi Kanjo, ki je večkrat preletela nebo in nam s svojimi krili delala senco.
Po zanimivem dnevu, obarvanem z prijetnimi melodijami ptic smo se z lojtrnikom vrnili na izhodišče in se zahvalili naravi za tako čudovito izkušnjo.
Vodenje na tematskih vikendih je za udeležence brezplačno, saj ga financira projekt LIFE Stržen.