Na današnji dan, 22. marca vsako leto, že 29. leto po vrsti, obeležujemo Svetovni dan voda. Njegov namen je opozarjati, kako pomembna je voda za življenje in kako nujno je trajnostno gospodarjenje z njenimi zalogami. In nas, ki nam pitna voda, kadar si zaželimo, priteče iz pipe, spomni, da je to v resnici prestiž. Letošnja nosilna tema tega dneva je posvečena prav ozaveščanju o globalni vodni krizi in pomanjkanju čiste vode ter zavedanju, kako je pomembna za vsakega posameznika in lokalno okolje.
Prebivalci cerkniške občine imamo veliko srečo, saj nas obkroža največje presihajoče jezero v Evropi. Izjemno dragoceno in biotsko pestro jezero, kjer so opazovali 276 ptic, tu živi 45 vrst sesalcev, 125 vrst metuljev in 15 vrst dvoživk. Prav je, da smo ponosni na to naše, vsak dan drugačno jezero. Zato ga ne onesnažujmo. Ne mečimo vanj odpadkov in ne zlivajmo gnojnice.
S projektom LIFE Stržen, financiranim iz evropskih sredstev, si v Notranjskem parku z vodjo projekta Ireno Likar skupaj z njeno ekipi prizadevamo vrniti glavno strugo presihajočega Cerkniškega jezera v njegovo prvotno naravno pot.
S projektom želimo omiliti negativne posledice izsuševanja jezera, med drugim izboljšati obstoječi življenjski prostor ogrožene ptice bobnarice. Bobnarica je vodna ptica selivka in spada v družino čapelj, v Sloveniji gnezdi le na območju Cerkniškega jezera. Irena s sodelavci sicer rešuje problematiko izravnanih strug vodotokov Cerkniškega jezera že 10 let, odkar je izdelala prvo dokumentacijo za povrnitev prekopanih strug v prvotno stanje in izvedla obnovo dveh manjših vodotokov. Njena skrb so tudi dejavnosti za izboljšanje pogojev za življenje ogrožene vrste ptice kosca. Obnova bo Cerkniškemu jezeru in prebivalcem ob njem prinesla še številne druge koristi.
Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo vsako leto 22. marca, je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) leta 1993 razglasila, da bi opozorila svetovno javnost na pomen vodnih virov in na nujnost dobrega gospodarjenja z njimi.
Foto Tine Šubic