V pripravi je nov, že četrti kratek filmček o Cerkniškem jezeru, ki jih pripravljamo v okviru projekta LIFE Stržen. Tokrat je posvečen obnovi struge Stržena na Cerkniškem jezeru, ki jezeru vrača nekdanjo podobo, iz časa pred stoletjem in več, ko struge domačini še niso izravnali, da bi si zagotovili suho obdelovalno površino. Med načrti v zvezi z jezerom pa je bila pred 50. leti tudi stalna ojezeritev. Na srečo za naravne procese ter prostoživeče rastline in živali, značilne za presihajoče Cerkniško jezero, uničujoče ideje o popolni ojezeritvi oziroma osušitvi jezera niso zaživele, saj jih domačini niso sprejeli. Še več, kasneje so podprli ideje o omilitvi negativnih vplivov osuševalnih posegov v preteklosti z obnovo in reaktivacijo nekdanjih okljukov vodotokov na Cerkniškem polju. Te ideje in izvedbo del je podprla tudi Evropska unija z namenom našim zanamcem ohraniti to edinstveno območje v kar se da naravnem stanju. Notranjski park tako na območju vodotoka Stržena v okviru projekta LIFE Stržen izvaja dela za obnovitev njegove stare, vijugaste struge.
Filmček je, poleg prikaza renaturacije, pravzaprav posvetilo profesorju Pavlu Kunaverju, pedagogu, alpinistu, jamarju, geografu in zagovorniku varstva narave ter velikemu ljubitelju Cerkniškega jezera. Kunaver je bil eden najglasnejših borcev za ohranitev Cerkniškega jezera, v času, ko so ga na različne načine želeli preobraziti in si ga podrediti. V filmčku nastopa njegov sin Jurij Kunaver, 87-letni redni profesor v pokoju in zaslužni profesor Univerze v Ljubljani. V filmčku se spominja strastne očetove ljubezni do presihajočega jezera, Notranjcev in tukajšnje presunljivo lepe narave. Spominja se tudi svojih obiskov jezera skupaj z njim.
Filmček je četrti v nizu naših produkcij o Cerkniškem jezeru. Prvi je Neprijetne podobe Cerkniškega jezera (2018), drugi Ptice Cerkniškega jezera (2019), tretji pa Cerkniško jezero – vsak ima svojo zgodbo (2020). Naslednji filmček bo na ogled jeseni letos.