Učna pot Drvošec – 3. del
Pozdravljeni na polovici 5-kilometrske učne poti Drvošec! So objektivi vaših magičnih daljnogledov izostreni? Kar izostrite jih. Danes bomo opazovali velike živali. Potem, ko smo nazadnje poslušali in opazovali velikega detla, smo zdaj prišli do prve od petih opazovalnic za ptice. Vse so ob učni poti, po kateri se virtualno sprehajamo in vse smo si podrobno ogledali in jih preizkusili že pred nekaj tedni. Čeprav smo se tu že ustavili, pa se s pogledom v ne tako zelo oddaljeno prihodnost pomudimo pri drugi opazovalnici, imenovani Kleni vrh.
Ob tej opazovalnici so točke, posvečene kar šestim živalim, ki živijo na območju Notranjskega parka in jih je, sicer ob zelo redkih trenutkih, pa vendarle, mogoče opaziti tudi ob pohodu po učni poti Drvošec. Ta – mimogrede – nosi ime po gozdnatem polotoku, po katerem teče. No, ozrimo se vendar že k informacijskim točkam, posvečenim živalim.
MEDVED
RIS
VOLK
POLH/KOZAČA/VELIKI DETEL
Trije pomembni prebivalci območja našega parka so veliki detel, sova kozača in seveda polh. Velikemu detlu smo se čudili že prejšnji teden, pa se dajmo danes kozači.
Kozača je naša druga največja sova, doma je v labirintu bukev in hoj Javornikov ter Menišije. Neverjetno občutljive oči in sluh ter neslišen let ji omogočajo lov najbolj opreznih in plahih glodavcev. Zanjo je značilen tudi neslišen let, ki ga omogočajo posebna kosmata letalna peresa. Oči, kot vse sove, ne more premikati, ima pa zato toliko gibljivejši vrat. Zavrti ga lahko za 270 stopinj, v obe smeri. Še več o njej bo mogoče prebrati na zgoraj prikazani interaktivni tabli. Pa tudi o polhu. O njem pa boste med drugim lahko prebrali, da njegovo zimsko spanje lahko traja tudi več kot pol leta. Iz podzemskega zimskega gnezda lahko spečega polha odnese kuna, v toplem delu leta pa največ polhov polovijo sove.
NASLEDNJIČ: PUCINOV LAZ IN “SKADULCA”